Katarzyna Rotkiewicz-Szumska w Zachęcie

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki trwa wystawa „Abraham Ostrzega”. Jest to projekt poświęcony twórczości żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi (ur. 1889). Był to uczeń Henryka Kuny znany przede wszystkim jako autor rzeźb sepulkralnych — nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Artysta zginął w Treblince w 1942 roku. Na wystawie nie są prezentowane prace samego Ostrzegi. Bierze w niej udział czwórka artystów, którzy w autorski sposób zmierzyli się z jego twórczością. Jest wśród nich Katarzyna Rotkiewicz-Szumska – znana wszystkim miłośnikom sztuki z Jeleniej Góry malarka i współtwórczyni Teatru Cinema z Michałowic. Na wystawę przygotowała mobilną instalację malarską — rodzaj symbolicznego pomnika dla Ostrzegi. Obrazy inspirowane są fragmentami jego nagrobków, zwłaszcza motywem skrzydeł i piór. Oprócz tego Rotkiewicz-Szumska stworzyła serie portretów klientów Ostrzegi (tych anonimowych i tych znanych). Sportretowała ludzi, którym Ostrzega stworzył nagrobki i tych, którym potencjalnie mógł stworzyć. To twarze przechodniów z warszawskich ulic lat 30.

Wystawa trwa do 5 marca 2017 r. Pełna lista uczestników: Hubert Czerepok, Małgorzata Niedzielko, Krzysztof Wojciechowski, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska. Kuratorami są Hanna Wróblewska i Michał Laszczkowski.

Gratulujemy Katarzynie Rotkiewicz-Szumskiej, artystce od wielu lat współpracującej z naszym BWA, udziału w tym ciekawym projekcie. Dla wszystkich miłośników sztuki, którzy nie będą w stanie odwiedzić w najbliższym czasie Warszawy i Zachęty, prezentujemy fotografie obrazów Rotkiewicz – Szumskiej.

Więcej informacji na temat wystawy znajduje się na stronie Zachęty. W tekście wykorzystano fragment komunikatu prasowego.