Łukasz Maciejewski – AKTORKI. ODKRYCIA. Promocja książki

24 lutego (sobota) godz. 12:30

Portrety niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet. Zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło.Szczere rozmowy Łukasza Maciejewskiego z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach. 18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych? Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.

Wstęp wolny

Gośćmi spotkania będą bohaterki książki: Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska oraz autor – Łukasz Maciejewski.

Spotkanie poprowadzi:

Beata Dżon-Ozimek – publicystka, tłumaczka, autorka scenariuszy do programów TVP (Etniczne Klimaty 2008 – 2010), moderatorka spotkań autorskich, jurorka międzynarodowych festiwali filmów niezależnych w Polsce, Kosowie, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Turcji. W ostatnich latach korespondentka z Wiednia/Austrii dla Przeglądu, Angory; autorka Focusa Historii, Gazety Wyborczej i innych.

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych („AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”). Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Juror, moderator i organizator kilkuset festiwali filmowych. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: „Kino za Rogiem” i „Aktorki na Bielanach” (Warszawa), „Big Film w Big Book” (Warszawa), „Magiel filmowy” (Wrocław), „Goście Łukasza Maciejewskiego” (Tarnów), „Kino Huta” (Kraków), „Przywrócone arcydzieła” (Kraków), moderator „Kina Konesera” w Koninie oraz licznych cykli tematycznych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino „Millennium”. Autor wielu książek (m.in. „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne”, „Flirtując z życiem”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, czterokrotnie nominowany do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”. W 2017 roku opublikował tom „Aktorki. Odkrycia” oraz polsko-angielski album „Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości”. Obie książki zyskały status bestsellera.

Spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia 2018 organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.
Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.