Jesienią 2018 odbyła się wystawa pt. “Góry – Fotografia”, będąca pożegnaniem i zarazem hołdem dla najznamienitszych fotografów Jeleniej Góry: Ewy Andrezejewskiej i Wojtka Zawadzkiego.
Natomiast w trakcie zajęć warsztatowych skupiliśmy się na tym, co ponoć jest niewykonalne. Otóż o ile nauka podaje, że mózgi przedszkolaków procesują konkrety, a myślenie symboliczne zaczyna się w późniejszym okresie, o tyle doświadczenie pokazuje, że dzisiejsze cyber-pokolenia znacznie szybciej przyswajają pewne informacje. Wydawałoby się, że stworzenie mapy może być jedynie zajęciem dla czwartoklasistów. Jednak od czego są eksperymenty? Gdyby wykorzystać myślenie konkretno-wyobrażeniowe, kreatywną zabawę, analogię oraz zmniejszyć skalę do powiedzmy 1:10, to niewykluczone, że się uda.
Okazało się, że 60% czterolatków, 80% pięcio i 96% sześciolatków potrafi narysować dość szczegółową, symboliczną mapę miasta i jego okolicy. Przy czym 100% dzieci wybornie spędziło czas, budując, wymyślając i bawiąc się w swoim mieście z włóczek, szmatek i papierków.
W 2019 roku pracując nad warsztatem na zamówienie dla szkół podstawowych, rozbudowaliśmy zajęcia o dodatkowe elementy “na myślenie”.
Prowadzenie – Nata Stolp oraz Beata Chomiuk