Wystawa OD RZECZY jest zbiorowym, współczesnym obrazem pamięci, pokoleniowości i międzypokoleniowości. Artyści biorący udział w projekcie bazują na pamiętaniu własnym, odnoszącym się do rodziny, domu. Tego, co bliskie. Wykorzystują różne formy ekspresji, osadzonej w czasie, ale też poza nim.
Punktem wyjścia do poszukiwaniu obrazu jest RZECZ, PRZEDMIOT. Stary, niestary. Potrzebny bądź całkowicie zbędny. Dostrzeżony lub totalnie dotąd niezauważony. Przy chwili uwagi i skupienia staje się on obiektem. Nie ginie. Pamięta i buduje nową pamięć. Obiekty wizualne, dotykane siłą i intymnością dźwięku, zapisem DO RZECZY budują nową narrację. Ekspozycja składa się z prac uczestników międzypokoleniowego projektu Stąd JESTEM, to WIEM. Wydarzenie realizowane jest w ramach Programów Ministra Kultury na rok 2018.
Anna Komsta
“Zielony blat małego stolika. Dziś niepozorny. Wyblakły, deski nadszczerbione, niektóre wybrzuszone. Dla mnie ten stół jest wzruszający. Boję się, że się rozpadnie pod dotykiem moich rąk. Trochę jak historie zasłyszane niezapamiętane. Wyblakłe klisze, urwane rozmowy.
W dzieciństwie był dla mnie wielkim zielonym stołem. Pełnym dobroci, aromatów, smaków. Pełnym gwaru bliskich, niewymuszonych dotyków rąk, perlistego śmiechu. Brzdęku sztućców i spadającej, kruchej porcelany. Plam po kompocie z surowych czarnych porzeczek z sadu, gulaszu z wielkiej brytfanny, okruszynek z drożdżówki, rys po nożu. Zamykam oczy i słyszę ten gwar, śmiech dzieci i zatroskanie dorosłych. Słyszę lwowskie piosenki i rytm wybijany drewnianą łyżką. Bajdury opowiadane przez dziadka. Widzę ciepłe, zmęczone oczy babci Stasi otoczone burzą pięknych, srebrnych fal włosów. Bywały dni, kiedy ten zielony stolik był dla mnie całym światem dobroci. Dawał poczucie dziecinnego bezpieczeństwa i ciągłości rodzinnego życia. Bez względu na wszystko. Stolik oddaleń i powrotów. Miłości i burzy. Tak, My się oddalaliśmy, a on stał. Obserwował, jak z pączków zamieniamy się w róże, a potem te płatki róż blakną, kruszą się.”
Projekt „Stąd JESTEM, to WIEM” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ze środków Miasta Jelenia Góra. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jeleniej Góry pana Marcina Zawiły. Organizatorem jest Fundacja Mandala.