Plakat 61. Września Jeleniogórskiego

Plakat 61. Września Jeleniogórskiego 2019 roku jest nietypowy. Zamiast motywów, które powtarzają się od lat – jelenich kopytek, rogów i kamieniczek na jeleniogórskim Rynku pojawia się malarskie przedstawienie górskiego krajobrazu.
Jest to zestawienie najwyższych szczytów górskich na ziemi. Wśród nich rozpoznajemy Śnieżkę, jako najskromniejszą w towarzystwie olbrzymów. Wyższe od niej Alpy i najwyższe – Himalaje przewyższają ją pod względem wysokości, potęgi i mocy.
Paweł Trybalski, autor obrazu, kieruje uwagę na najwyższą górę Karkonoszy wobec wszystkich gór świata. Przy Himalajach i Alpach Śnieżka jest maleńka. A jednak pozostaje piękna, dumna, majestatyczna. Dorównuje wielkim górom w swych marzeniach, jest tak jak one otwarta na świat, odważna w śmiałych zamierzeniach. Jak one sięga nieba.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy. Wszyscy mieszkamy u jej podnóża, widzimy ją z okien swoich mieszkań i domów. Kiedy ukazuje się naszym oczom gdy wracamy z podróży, wiemy, że jesteśmy już u siebie. Jest punktem odniesienia, symbolem regionu.

Śnieżka w kontekście najwyższych gór ziemi mówi o tym, że z całym bogactwem duchowym i kulturowym regionu należymy do tego świata bez poczucia niższości, że jesteśmy jego częścią, że jako jego mieszkańcy dbamy o świat, nie tworzymy barier i w swoich marzeniach – mierzymy wysoko.

Joanna Mielech
historyczka sztuki, kuratorka wystaw, Kierowniczka Działu Wystaw w jeleniogórskim BWA, autorka tekstów o sztuce współczesnej i fotografii, wykłada historię sztuki i fotografii w Jeleniogórskiej Szkole Fotografii.

PAWEŁ TRYBALSKI
Ur. w 1937 na Lubelszczyźnie. Reprezentuje nurt surrealizmu i malarstwa metaforycznego. Przykłada szczególną wagę do doskonalenia warsztatu kolorysty, by oddać detale i wyrafinowaną grę światła.
Techniki nauczył się studiując dzieła wielkich mistrzów. Od lat 60. związany z regionem jeleniogórskim. Przez wiele lat był projektantem tkanin w kamiennogórskim „Lnie”. Członek ZPAP od 1970 roku. W latach 1978–89 współpracował z Biurem Planowania Przestrzennego w projektowaniu i rewaloryzacji miast i miasteczek Dolnego Śląska (w 1986 r. otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich).
Obrazy Pawła Trybalskiego wiszą w Meksyku, USA i na… Antarktydzie. Artysta mieszka i tworzy w Michałowicach.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody i „Złotej Szpilki” red. „Szpilek”, na Satyrykonie 1980 w Legnicy, Złoty Medal w „Olimpijskim Konkursie Sztuki”, Warszawa 1984, I nagroda w Olimpijskim Konkursie Sztuki, Warszawa 1987, Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Dyplom Honorowy Prowincji Grenada. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W roku 2010 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jest autorem wystaw indywidualnych w Nowym Jorku, Kolonii, Paryżu, Honolulu, Pradze, Kazanłyku, Uczestniczył w Salonie Narodów w Paryżu w 1984 r.
Prace w zbiorach m. in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Ministerstwa Kultury Nadrenii i Palatynatu w Kolonii, Muzeum Sportu i Rekreacji w Warszawie, Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Kolekcji Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Zbiorach Galerii Awangarda we Wrocławiu, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, muzeach Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Lublina, i galeriach w USA, Meksyku, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Współpraca: ROBERT KUTKOWSKI