Sudek, Drtikol, Funke. Historia czeskiej fotografii

9 – 31 sierpnia 2019 r.

W ramach projektu “Energea” chcemy zaprezentować polskim odbiorcom przekrojową wystawę czeskiej fotografii. “Sudek, Funke, Drtikol” to wybór z jednej z największych kolekcji prywatnych fotografii w Czechach. Dzięki tej ekspozycji będziemy mogli prześledzić prześledzić historię fotografii czeskiej. Od najstarszych dziewiętnastowiecznych ujęć architektury, poprzez walor piktorialny, aż do współczesnych obrazów eksperymentalnych. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na prądy awangardowe z lat dwudziestych i trzydziestych. W BWA będzie można zobaczyć fotografie konstruktywistyczne, surrealistyczne i abstrakcyjne.
Zaprezentujemy zestaw prac jednego z najważniejszych czeskich fotografów – Josefa Sudka. W BWA obejrzeć będzie można wybrane fotografie z różnych jego cykli: widoku z okna pracowni, drzewa i martwe natury.
Zaprezentujemy akty, wśród których wyróżnia się zestaw Františka Drtikola oraz estetyzujące ujęcia Tono Stano. Obejrzeć będzie można też współczesne inscenizowane portrety Vacláva Jiráska, wykonane z najwyższą dbałością o jakość techniczną ręcznie kopiowanych odbitek.
Wystawa będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników fotografii, ponieważ da nam możliwość spojrzenia na historię fotografii całościowo jak i poprzez twórczość poszczególnych autorów. Pokaże też, że sztuka jest wartością niezależną, która rozwija się w podobny sposób we wszystkich krajach świata.

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.