Wyprawy na krańce świata. Wystawa fotografii National Geographic.

5 – 27 lipca 2006 r.

WYPRAWY NA KRAŃCE ŚWIATA

Blisko 90 fascynujących zdjęć przedstawia dokonania najsłynniejszych ekspedycji badawczych zorganizowanych przez TOWARZYSTWO NATIONAL GEOGRAPHIC od chwili jego powstania w 1888 roku po dzień dzisiejszy. Dowodzą one, że bez ogromnej ludzkiej determinacji i chęci poznawania świata nie dokonano by żadnego z wielkich odkryć. Niejednokrotnie były to pionierskie ekspedycje. Ich uczestnicy jako pierwsi eksplorowali najodleglejsze zakątki naszego globu, zdobywali bieguny, docierali na najwyższe szczyty świata lub w największe głębiny, badali tętniące życiem lasy tropikalne i najsurowsze pustynie, poznawali tajemnice pradawnych cywilizacji, zamkniętych od wieków grobowców i statków zatopionych w głębiach oceanów. Podejmowali wyprawy na krańce świata, a ich odkrycia miały często charakter przełomowy dla rozwoju wielu dziedzin nauki.

Wystawa prezentuje utrwalone na fotograficznych kliszach ryzykowne ekspedycje i zaskakujące odkrycia, wśród nich odnalezienie w 1985 roku najsłynniejszego wraku świata – TITANICA przez wybitnego oceanografa Roberta Ballarda oraz odkrycie przez Hirama Binghama w 1911 roku Machu Picchu – zagubionego miasta Inków.
Przedstawia także sylwetki nieustraszonych podróżników i badaczy, m.in. pioniera badań morskich głębin Jacques`a Cousteau oraz Roberta Peary`ego, pierwszego zdobywcy bieguna północnego.
Czy chodziło o ustalenie przebiegu rzeki, wysokości szczytu, zasięgu strumienia lawy, czy wieku starożytnych ruin – bohaterowie zdjęć zgromadzonych na wystawie, wybitni naukowcy i eksploratorzy, pogłębiali naszą wiedzę o świecie, ryzykując nawet własnym życiem. Historia tych nieprzeciętnych ludzi, ich niezwykłej odwagi, sukcesów i porażek, dowodzi, jak wiele zależy od woli człowieka, jego pasji poznawania, chęci pokonywania nieprzekraczalnych dotąd granic i realizacji marzeń, wreszcie od latami gromadzonych doświadczeń i precyzyjnych przygotowań.
Ponad sto lat temu wielkie obszary naszego globu, cuda geologicznej przeszłości, liczne gatunki fauny i flory oraz dokonania pradawnych cywilizacji po prostu czekały na odkrycie. Od początku istnienia TOWARZYSTWO NATIONAL GEOGRAPHIC, realizując misję upowszechniania wiedzy geograficznej, sfinansowało ponad 7500 ekspedycji i projektów badawczych. Dziś, choć wydaje się, że Ziemia nie kryje już wielu tajemnic, a za pomocą zdjęć satelitarnych tworzy się szczegółowe mapy nawet najbardziej niedostępnych miejsc, przeważająca część naszej planety, zwłaszcza ukryta pod powierzchnią oceanów, wciąż pozostaje niepoznana i czeka na kolejne pokolenia śmiałków.

WYPRAWY NA KRAŃCE ŚWIATA to piąta WIELKA WYSTAWA FOTOGRAFII NATIONAL GEOGRAPHIC prezentowana w Polsce. Jej inauguracja zbiega się z piątą rocznicą działalności polskiej edycji MAGAZYNU NATIONAL GEOGRAPHIC. Wcześniejsze wystawy, zatytułowane: OCZAMI FOTOGRAFÓW (1999-2000), OBLICZA ŚWIATA (2000-2001), EGIPT Z LOTU PTAKA (2002-2003) i ŚWIAT W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC (2003-2004) obejrzało dotychczas blisko milion widzów.

Zgromadzone na wystawie zdjęcia pochodzą m.in. z wydanych przez NATIONAL GEOGRAPHIC w Polsce albumów: WIELKIE WYPRAWY NATIONAL GEOGRAPHIC, TAJEMNICE PODWODNEGO ŚWIATA oraz najnowszego LUDZIE W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC. Wystawę uzupełniają także fotografie współpracowników polskiej edycji MAGAZYNU NATIONAL GEOGRAPHIC publikowane na jego łamach.

PARTNERZY
DEUTSCHE LUFTHANSA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
partner wystawy
EPSON DEUTSCHLAND GmbH Oddział w Polsce
wydruk zdjęć
MESSENGER SERVICE STOLICA S.A.
partner logistyczny
GRUPA GENERALI
ubezpieczenie wystawy

PATRONI MEDIALNI

TVP2
NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL
RADIO ZET
CINEMA CITY

Image2