WYSTAWY

 

Spis od 1976

Wystawy 2003

wystawy tegoroczne

 

10.01.2003 - 5.02.2003r

zapowiedzi

"CINEMA ART- Malarze Teatru"

powr�t

Brak skrajni

Teatr w towarzystwie malarzy - oczywiście mógłby być w gorszym. Przy drodze na Łomnicę, koło lotniska, stoi znak drogowy: "Inne niebezpieczeństwa", z dowieszką urzędową: "brak skrajni". Takie napomnienie może być początkiem traktatu, ale to tylko trakt.

Teatr Cinema często bywa kojarzony z Rene Magritte'em. A Magritte'a spłaszczamy interpretując jego obrazy symbolicznie, podczas gdy on o swoich obrazach mówi jako: "o materialnych znakach wolności myśli." A wolność tak przedstawia: "Życie, Wszechświat, Próżnia nie mają wartości dla myśli, kiedy jest naprawdę wolna. Jedyna rzecz, jaka ma dla niej wartość, to Znaczenie, to znaczy moralne pojęcie Niemożliwego."

A Niemożliwe: "Zarówno w zwykłych, jak i niezwykłych chwilach życia nasza myśl nie ujawnia swojej wolności w całej rozciągłości. Jest ona nieustannie zagrożona czy też uwikłana w to, co się nam przydarza. Jest zbieżna z tysiącem rzeczy, które ją ograniczają. Taka zbieżność jest niemal permanentna".

B r a k S k r a j n i znaczy tyle, przynajmniej w drodze na Łomnicę, co czynić codzienne powinności w dbałości i koncentracji, a ze sztuki nie robić odświętności. Swoje rysunki odgrzebałem ze strychu. Dziesięć lat temu, kiedy osiadłem w Michałowicach, zapakowałem je w folię, żeby zabezpieczyć przed myszami i dla potomności. A może to jedno i to samo. Teraz odgrzebane wiszą. Prace moich współtowarzyszy wystawy nie są odgrzebane. Sprzedaje się je i kupuje. Od dziesięciu lat Katarzyna Rotkiewicz i Mariusz Mielęcki współtworzą Teatr Cinema. Oglądając wystawę "Malarze Teatru" będziecie Państwo mogli ocenić z jak osobnych wysp składa się Teatr Cinema. Teatr Cinema nie jest stałym lądem. Stałość i osobność każdy przynosi ze sobą. A dotyczy to także aktorów. Teatr to stowarzyszenie ku Teraźniejszości. Wystawa pokaże Państwu skąd przychodzimy.

Zbigniew Szumski


   

Finasowane przez Unię Europejską w ramach programu PHARE

Historia Sklepik Artyści euroregionu Wystawy Edukacja Informacje