WYSTAWY

 

Spis od 1976

Wystawy 2003

wystawy tegoroczne

 

7.08 - 3.09.2003

 

Książka Artystyczna

 

Książki

Rozumienie słowa "książka" podobne jest w swej wieloznaczności do słowa "sztuka".

Oba pojęcia znajdują się ciągle w procesie zmian i dekonstrukcji. Obszary te napełnia treścią każdy z nas inaczej. Przyczyniają się do tego dwie niewiadome i nieprzewidywalne. Osoba ludzka i obiekt.

Świadomość, wiek, język, otwartość na poznawanie, wybrany rodzaj percepcji to między innymi cechy przypisane do osoby.

Obiekt i jego zmysłowość charakteryzowana przez zapach, materię tworzywa odbierana w dotyku, wizualne świadome i nieświadome, przekaz semantyczny to drugi niewiadomy element potencjalnego spotkania.


Znane doświadczenia dotychczasowego spotkania z książką rodem z czytelni bibliotecznych pierwsze zbudowały w nas mit książki. Ten mit tworzy się kiedy zanurzamy się w słowa intelektualnie i pragmatycznie, kiedy wypijamy ze skarbów ukrytych za zasłoną ze słów ważne dla nas odkrycia. Temu samemu służą dziesiątki opisów doświadczeń innych osób o ich stanach emocjonalnych. Porównujemy dzięki temu nasz sposób przeżywania świata. Czasami potrzebujemy tylko informacji, którymi potem żonglujemy prowadzeni przez nauczycieli lub sami błądząc z zadowoleniem po manowcach. Być może jest to najwłaściwszy budulec i konstrukcja mentalna naszej wiedzy o świecie?

Znacznie przyjemniej dokonywać takich zabiegów z książką w przytulnych prywatnych pokojach lub na leżaku pod drzewem. Spotkanie z nią ma wtedy wymiar prawie transparentnego pośrednika pomiędzy autorem tekstu, ilustratorem a czytającym i oglądającym.

Inaczej się dzieje z książką, która nie mówi do nas tylko za pomocą słów czy ilustracji. To dzięki artystom od połowy XX wieku zmieniliśmy sposoby obcowania z nią. Coraz częściej spotkania z książką odbywają się w galeriach. Książka potrzebuje przestrzeni, potrzebuje radości dotykania jej, wąchania, wnikliwego oglądania, rozumnego czytania ukrytych treści. Dzięki swej formie nabiera nowych znaczeń. Odbywa się to trochę inaczej niż percepcja obrazu czy tradycyjnej książki.

Grupa artystów prezentująca swoje obiekty książkowe w Jeleniej Górze proponuje Państwu doświadczenie rodem z tej tradycji.

Napełnianie treścią słowa "książka" pozostawiamy Wam zastawiając na Was pułapkę nie ze słów, ale z książek.. Dajcie im szansę. Nie uprzedzajcie się ich wyglądem czy tworzywem. Pozwólcie im mówić do siebie .

Eugeniusz Józefowski

Kurator wystawy: Eugeniusz Józefowski


Agnieszka Błędowska


Adam Olejniczak


Joanna Hoffman


Marek Gajewski


Radosław Nowakowski


Sylwester Mocur


Izabela Jedrulak - Mocur


Eugeniusz JĂłzefowski

   

Finasowane przez Uniďż˝ Europejskďż˝ w ramach programu PHARE

design by Jerzy Kurowski