WYSTAWY

 

Spis od 1976

Wystawy 2005

wystawy tegoroczne

 

21.01.2005 - 20.02.2005

 

ASINGIT - sztuka Eskimosów (Inuitów) z Kanady


 

A S I N G I T sztuka Eskimosów (Inuit)

Słowo asingit oznacza w języku Inuktitut (eskimoskim) "ich inni" (odmienni, różniący się od reszty, określenie odnoszące się do twórców - przyp. red.). Koncepcja "innych" i ich związków ze światem nadprzyrodzonym wywodzi się z tradycyjnych wierzeń, według których każdy przedmiot ożywiony i nieożywiony posiada dwie sfery bytu - duchową i materialną. Wizerunki duchów i wyobrażenia transformacji różnych istot pojawiają się w wielu pracach. Inuit wierzyli bowiem, że w pewnych, szczególnych okolicznościach, zwierzęta i ludzie są zdolni do transformacji. Chociaż w rejonach arktycznych chrześcijaństwo jest obecnie religią dominującą, tradycyjne wierzenia i wzorce nadal wywierają największy wpływ na twórców. Słowo asingit wybrano także dlatego, aby zwrócić uwagę na mieszanie się różnych kultur, co jest zresztą widoczne w tematyce części prac. Aż do połowy ubiegłego wieku Inuit prowadzili tradycyjne życie nomadów. Później nastąpił okres szybkiego przystosowywania się do życia we współczesnym społeczeństwie "technologicznym". Skutki tych przemian dla kultury eskimoskiej są tematem dzieł niektórych twórców.

Na wystawie są prezentowane rysunki i tkaniny artystyczne - dzieła twórców z Baker Lake z Terytorium Nunavut. Niezwykłe jest piękno tych prac, które ukazują wpływ jaki wywarły na ich autorów bogate dziedzictwo szamanizmu i tradycyjne wyobrażenia duchów. Do zespołu rysunków twórców z Cape Dorset z Terytorium Nunavut należy dzieło Kenojuak'a z początku lat 60. XX w., zawierające przesłanie dla współczesnych. Część prac przedstawia mity i legendy np. rysunek Syollie Amituk z Povungnituk odwołujący się do legendy o Sednie - bogini morza.

Każdy z szesnastu artystów wyraża w swoich dziełach własną, niepowtarzalną wizję, tkwiącą korzeniami w tradycji i przeszłości, choć on sam żyje już w świecie skażonym nowoczesną techniką. Należą oni do grupy twórców eskimoskich, którym udało się osiągnąć międzynarodowy sukces, zarówno dzięki osobistej pracy, jak i wkładowi wniesionemu w rozwój sztuki Inuit.

czytaj dalej...

Judith Nasby (Macdonald Stewart Art Centre)                                                                                                                                            Kurator - Ewa Krasnodębska


Wystawa została zorganizowana przy pomocy organizacyjnej i finansowej Ambasady Kanady w Polsce.Naomi Ityi, Ludzie i zwierzęta, 1999Simon Tookoome, Przemiana Karibu w człowieka, 1982Irene Avaalaaqiaq, Mąż i żona, 2001Oshutsiak Pudlat, Transformacja Szamana - Ptaka, 1982 - 1983


   

Finasowane przez Unię Europejską w ramach programu PHARE

HistoriaSklepikArtyści euroregionuWystawyEdukacjaInformacje

design by Karkonosze.com