Wystawa: PLAKAT W SZKOLE

Współczesny plakat polski.

Zbigniew Szumski
Dydo Poster Collection

Galeria na parterze
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
Al. Jana Pawła II 25, Jelenia Góra

Szanowni państwo, zapraszamy na otwarcie wystawy plakatu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, przeniesionej z Galerii sztuki BWA. Zaprezentujemy prace artystów młodego i średniego pokolenia, kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu, zjawiska o takim znaczeniu i randze, że doczekało się określenia za pomocą osobnego terminu. Będą to postery z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz prace Zbigniewa Szumskiego.
Krzysztof Dydo jest znawcą i miłośnikiem sztuki plakatu, zajmuje się polskim plakatem artystycznym. Od 1985 r. prowadzi w Krakowie Galerię Plakatu a jego zbiory gromadzone od połowy lat 50. tworzą „Dydo Poster Collection”. Na wystawie zaprezentujemy prace m.in.: Kai Renkas, Ryszarda Kaja i Moniki Starowicz. Artyści ci należą do młodszego, aktywnego pokolenia twórców polskiego plakatu. Wśród podejmowanych przez nich tematów znajdują się m.in. fantazje na temat znikającego cyrku, satyra na rzeczywistość. Na wystawie zobaczyć będzie można plakaty będące fotograficznymi kolażami wykonanymi za pomocą komputera, plakaty oparte o literę i typografię, abstrakcję geometryczną i znak.
Plakaty Zbigniewa Szumskiego, od dłuższego czasu współpracującego ze szkołą, towarzyszyły wydarzeniom z zakresu teatru, plastyki, muzyki oraz literatury, charakteryzuje je specyficzny dadaistyczno-romantycznym klimat. Jest on twórcą i reżyserem Teatru Cinema z Michałowic oraz dyplomowanym artystą plastykiem z bogatym dorobkiem, w ramach którego znajdują się plakaty nagradzane na kilku znaczących konkursach zagranicznych.

Mamy nadzieję, że będzie to początek projektu wystawienniczego mającego na celu prezentację dzieł pozostających w zbiorach BWA w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze.
Za pomoc dziękujemy pani Beacie Krop.

Organizatorzy:
Galeria Sztuki BWA w Jeleniej Górze
ul. Długa 1, www.galeria-bwa.karkonosze.com

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
Al. Jana Pawła II 25, Jelenia Góra