Andrzej Fogtt. Portret metafizyczny

4 kwietnia – 10 maja 2024 r.

Wystawa malarstwa. Fogtt maluje farbami olejnymi w technice impasto (nakłada farby warstwami przy pomocy pędzla lub szpachli). W BWA zobaczymy wielkoformatowe pejzaże z cyklu „Brda” utrzymane w stylistyce neoimpresjonistycznej i abstrakcyjnej, gdzie najważniejsze jest wrażenie, a liryczna improwizacja łączy się z naukowymi zdobyczami optyki, analizy światła, koloru, fizjologii i psychologii widzenia.
Malarstwo Fogtta jest harmonijne i mistyczne, odzwierciedla jego fascynacje naturą i radość czerpaną z życia. Iwona Szmelter pisze, że jest „ekstraktem z przeżycia, stanowi silny poetycko-malarski jej suplement”. Jest to hołd oddany przyrodzie, jej energii i niesamowitości.
O procesie powstawania obrazów Fogtt pisze: „w procesie tworzenia jest tak, że powołuję do życia coś, co się tworzy, a efektu końcowego nie jestem w stanie wywołać. Mam tylko i wyłącznie tak zwane przeczucie. (…) Powołuję do życia byt, który żyje swoimi prawami. Bez kontaktu z naturą nie jesteśmy w stanie doznać takiego olśnienia, czy zjawienia się czegoś, co nazywamy inspiracją. A inspiracja to jest coś, co nasz umysł już wie, ale my jeszcze nie. Bo to, co odczuwamy, to jest tajemnica umysłu. My nie mamy dostępu w pełni do tej tajemnicy, dostajemy od czasu do czasu stan »łaski«”.
Na wystawie obejrzeć będzie też można portrety stworzone przez „Firmę Portretową A.M.FOGTT” inspirowaną firmą portretową Witkacego. Artysta koncentruje się w nich na twarzy modela, całkowicie eliminując tło. Jest to kilka syntetycznych, ostrych, mocnych, kresek lub plam barwnych pokazujących charakterystyczne rysy modela, a zwłaszcza wyrażających jego stanu emocjonalny. Ekspresję podkreśla zawężona skala barw i celowa deformacja.

Andrzej Fogtt (ur. 1950 r.), malarz, grafik i teoretyk sztuki. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, studiował u Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego. Autor projektu “Wieży Jedności Europejskiej” (1992 r.) jako symbolu wspólnoty ludzkiej i “Bramy Świata” dla Chin (2000 r.). Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984 r., gdzie przedstawił dzieło współsygnowane z Bożeną Biskupską – environment “Misterium czasu”, składające się z jego 14 monumentalnych kompozycji malarskich i 30 potężnych rzeźb Biskupskiej. Brał udział w wielu wystawach polskiej sztuki współczesnej, m.in. w Londynie (1987 r.), Moskwie (1987 r.), Berlinie, Arras (2007 r.). Autor serii malarskich: “Żywioły”, “Żywiołem opętanie”, “Genesis” czy “Obrazy Sferyczne”. W 2009 r. został odznaczony medalem Gloria Artis a w 2023 r. Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Komisarz wystawy: Waldemar Furs

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry