Bogusław Polch. Retrospektywa

Bogusław Polch. Retrospektywa

BWA Jelenia Góra
16 grudnia 2022 r. – 10 lutego 2023 r.

BWA Rzeszów
20 kwietnia – 21 maja 2023 r.

BWA Ostrowiec Świętokrzyski
16 czerwca – 6 sierpnia 2023 r.

Bogusław Polch należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie w BWA prezentujemy oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć można tzw. “komplety”, w skład których wchodzą szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Na wystawie znajdują się nieznane dotąd prace, szkice i projekty koncepcyjne m.in. z „Wiedźmina”.

Bogusław Polch (ur. 1941, zm. 2020) debiutował w 1959 r. na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny,), którą wydano w kilkunastu językach. Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek,), i „Wiedźmin” (adaptacji prozy A. Sapkowskiego). Na jego komiksach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Albumy i „zeszyty” Polcha rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego
oraz ze środków Miasta Jeleniej Góry.

Patron medialny: „Zeszyty Komiksowe”.