Część 3 z 3,
w ramach cyklu: „WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE”
– tym razem: literatura (pisma, magazyny) i kanały social media
(wybór)
Literatura – to naprawdę obszerny temat. Każdy z nas bardzo dobrze zna swoje preferencje czytelnicze i najlepiej będzie wiedział, po jaką pozycję ma ochotę sięgnąć. Gdyby jednak ktoś z Was odczuwał potrzebę oddania się krótkim i różnorodnym artykułom o sztuce i nie tylko, to przedstawiamy listę kilku ciekawych (i ładnych) wydawnictw prasowych w formie papierowej i online:
magazyn „Szum”, kwartalnik „Format”, magazyn „Label”, magazyn „whiteMad” czy „K MAG”.
[https://magazynszum.pl]
[https://www.format-net.pl]
[https://label-magazine.com]
[https://www.whitemad.pl]
[https://k-mag.pl]
Oczywiście sztuką można również dzielić się poprzez wszystkie dostępne kanały social media. Konta na Instagramie, kanały na Youtube (z tego miejsca szczególnie polecam „Architecture is a good idea”), vlogi i blogi czy specjalne konta, a nawet grupy na Facebooku. Są jednak w Internecie strony – o których niewielu wie – gdzie znajdziemy niezwykłe, cyfrowe biblioteki z dziesiątkami tysięcy prac artystów, których dzieła nie zawsze możemy oglądać w przestrzeniach miejskich czy ekspozycyjnych, a którym warto poświęcić, choć odrobinę uwagi. Oto ich lista: Behance, czyli jeden z największych na świecie serwisów do prezentacji portfolio i pojedynczych projektów dla specjalistów z branży kreatywnej i ludzi szukających inspiracji; Dribbble to platforma służąca podobnie jak Behance w celach prezentacji projektów graficznych oraz poszukiwaniu inspiracji; ArtStation jest platformą skupiającą głównie artystów tworzących dla branży gier, filmów, mediów i rozrywki; DeviantArt – jedna z najstarszych i największych społeczności internetowych dla artystów, która ma na celu zapewniać miejsce na prezentację i dyskusję na temat ich prac, Baubauhaus i Pinterest to serwisy, których zadaniem jest inspirować wizualnie odbiorców w dziedzinie sztuki i dziedzin pobocznych, Sedition to platforma, na której znani, współcześni artyści rozpowszechniają swoje dzieła sztuki w formacie cyfrowym, a jednocześnie zachęca osoby, które mogą nie być w stanie pozwolić sobie na tradycyjne dzieła sztuki, do zostania kolekcjonerami wydań cyfrowych. /// BC.
[https://www.youtube.com/user/rgajda],[https://www.behance.net],
[https://dribbble.com],
[https://www.artstation.com],
[https://www.deviantart.com], [http://www.baubauhaus.com],
[https://pl.pinterest.com],
[https://www.seditionart.com]
Pozdrawiamy, ekipa BWA
grafika: Beata Chomiuk, Pawel Kozak. Użyto fragm. obrazu Edwarda Dwurnika: “Jelenia Góra nr 3356b” z cyklu “IX Podróże autostopem”, 23.12.1997 – 19.01.1998, olej, płótno, 200 x 200 cm