Warsztatowe spotkanie z rzeźbą i mitem dla szkół podstawowych w czerwcu 2014.
Mity to opowieści snute u zarania każdej kultury. Historie bohaterów próbujących przekroczyć granicę między ulotnym światem ludzkich słabości, a krainą bogów i idei, przypominają nam o tym kim jesteśmy, jacy być pragniemy. Metafizyka świata mitów jest najbliższa właśnie dzieciom, dla których rzeczywistość przepływa swobodnie od jawy do marzeń. Człowiek Pająk czy Smerfetka zdołają jedynie zawieść dziecko w świat naiwnych wyobrażeń, gdzie dobro i zło będą walczyć ze sobą spektakularnie, aż po malowniczy happy end. Tymczasem Ariadna i Dedal wciąż prowadzą pokolenia wąską ścieżką wśród cnót i wad, poprzez wybory i dokonania, ku krainie człowieka pięknego, bo prawdziwego i harmonijnego. Magia mitologii zaczyna się i rozkwita w każdym z nas, a dzieciństwo w niej zanurzone rodzi mocnych i autentycznych ludzi, wrażliwych na otaczający świat.
Naszym zadaniem było posłużenie się wystawą rzeźby Rafała Boetner-Łubowskiego do budowa fundamentu wartości. Skupiliśmy swoją uwagę na rzeźbie Diany Łowczyni oraz Wenus. Dzieci obejrzały światowe dzieła sztuki, które pokazują jak starożytni malowali stojące w świątyniach figury, nadawali swym bogom indywidualne cechy, reagowali żywo kolorem na przejmujące losy herosów. Razem z młodymi widzami odkurzyliśmy retoryczne figury z muzeów, tak, iż nabrały barw i znaczeń.
Następnie w oparciu o gotową formę z gipsu, dzieci przy użyciu technik zdobniczych (malowanie, naklejanie) kreowały własne przedstawienia bohaterów antycznych. Każdy sam wybierał jedną z omówionych postaci i stworzył maskę w oparciu o własne wyobrażenia i poznane przedstawienia. Tak oto stawaliśmy z bohaterem twarzą w twarz, uczestniczyliśmy w jego historii.
Edukatorka – Natalia Stolp