19 października 2007 r.
W swoich performanceach Fodczuk dokonuje publicznej psychoanalizy. W Teatrzyku podjął próbę wyzwolenia u odbiorców ich ukrytych, nieuświadomionych rządz destrukcji. Podczas niezwykle dynamicznego „spektaklu” publiczność bardzo chętnie poddała się działaniom performera. Młodzież – uczestnicy performanceu – niszczyła stoły, wbijała w nie gwoździe, piłowała nogi, łamała blaty… W pędzie ku nieograniczonej niczym wolności niszczono również książki. Nikt nie zapytał – dlaczego? Nikomu też nie przeszkodziło, że podczas wyśpiewywania peanów w imię performance słowa nagle zaczęły układać się w polski hymn państwowy. Artysta wciągając ludzi do swojego Teatrzyku wyzwolił ich bunt. Pozwolił im krzyczeć, niszczyć, uderzać, a jednocześnie bezlitośnie nimi manipulował. Ludzie zostali wciągnięci w pewną demolkę w imię sztuki. Nikt nie zadawał pytań, nikt się niczemu nie sprzeciwiał… Refleksja przyszła poóźniej.
Dariusz Fodczuk bardzo zaskoczył wszystkich swoją kolejną realizacją. Po 15 minutach przerwy rozpoczął się Paramorfeusz, który wywołał u publiczności zupełnie inne emocje. Przy monotonnym takcie metronomów, przygaszonym świetle, zamknięto oczy poddając się onirycznej aurze wykreowanej przez Fodczuka. Artysta po raz kolejny zawładnął odczuwaniem zebranych, ponad to pokazał jak łatwo manipulować jest tłumem uwikłać go w tak odmienne sytuacje – od agresji po senność.
Luiza Laskowska
Moderatorem spotkania po performance był Paweł Jarodzki z ASP we Wrocławiu.
Projekt “Słownik sytuacji” dotyka problemu prawdy i fałszu, sytuacji i komentarzy. “Sytuacje są proste. Nie znaczy, że łatwe do opisania. Komentarze są skomplikowane. Nawet, gdy dążą do prostoty. Sztuka musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Próbować wejść w sytuację albo ją komentować.” Zbigniew Szumski
“Słownik sytuacji” jest częścią projektu “Labirynt” zrealizowanego przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Mecenatu 2007 i Miasta Jelenia Góra.
Dariusz Fodczuk ur. 1966 r., mieszka w Bielsko Białej Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w 1992r. w pracowni malarstwa prof. M. Stelmasika pod kierunkiem adj. M. Smoczyńskiego Zajmuje się performance, rzeźbą i malarstwem.
Fotografie wykonali Marcin Oliva Soto i Piotr Machłajewski