DZIEDZICTWO – Wystawa fotografii

24 kwietnia – 22 maja 2007 r.

 

Ewa Andrzejewska

e-mail: ewawojtek@pnet.pl

Urodziła się w 1959 roku.

Jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie.

Od wielu lat wspólnie z Wojciechem Zawadzkim kieruje programem Galerii “Korytarz” w Jeleniogórskim Centrum Kultury, Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej, organizuje Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. W latach 1996 – 2006 współorganizowała Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze.

Od 1996r. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Od kilkunastu lat uczestniczy w najważniejszych wystawach polskiej fotografii. Autorka dwudziestu trzech wystaw indywidualnych w latach 1985 – 2006 w kraju i za granicą, m. in. w Danii, Gwatemali, Francji i Niemczech. Ostatnio prezentowała swoje prace w Galerii „Pusta” przy Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach.

Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze, Muzeum Fotografii w Odense (Dania), Galerii Le Parvis (Francja), Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld (Niemcy).

Jiří Grund

Urodził się 29.12.1973r. W Trutnovie Fotografią, głównie przyrodniczą i krajobrazową zajmuje się od 1997r.

“Staram się uchwycić na zdjęciach swoje spojrzenie na świat. Spojrzenie to powinno stanowić przeciwieństwo twardego świata biznesu, z którym jestem na co dzień związany, a także medialnego świata pędzącego wraz z małymi wielkimi cudami w krajobrazie wzbudza we mnie poczucie pokory w stosunku do przyrody, na którą często jesteśmy głusi i ślepi.”

home@grund.cz
Josef Hledík

Członek Związku Czeskich Fotografów. Ukończył chemię przemysłową, w dziedzinie fotografii jest samoukiem. Pracował jako fotoreporter, dziennikarz. Głównym tematem jego twórczości jest portret i akt oraz reportaż. Obecnie mieszka w małej wiosce Bobr.

Fotografie prezentował na wystawach w kraju i za granicą, od Nowej Zelandii po Andorę.

muzeum@zacler.cz
Janina Hobgarska

e-mail: ninah@poczta.fm

Mieszka i pracuje w Jeleniej Górze.

Ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wyższe Studium Fotografii w Warszawie. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografii.

Od 1988 r. jest dyrektorem Galerii BWA w Jeleniej Górze.

Jest autorką wystaw: Fotografie, Strefa ciszy, Prywatne rzeczywistości, Wnętrza, Miejsca, Miejsca nie są nieruchome, Ciche życie przedmiotów, Karkonosze, Miejsca – Karkonosze. Jej fotografie prezentowane były w Polsce (Łódź, Warszawa, Katowice, Poznań, Jelenia Góra, Wrocław, Kraków, Włocławek), Niemczech (Görlitz, Berlin, Hünfeld, Aachen, Greiz, Altenburg, Monschau), Finlandii (Valkeakoski), Czechach (Praga, Kolin), Danii (Kopenhaga, Aarhus), Jugosławii (Sarajewo, Ljubljana.

W fotografii interesują ją miejsca ciszy i przestrzeń kontemplacyjna, którą znajduje lub sama tworzy.
Tomasz Mielech

e-mail:tomasz.mielech@poczta.fm

Urodził się w1973 r.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zajmuje się klasyczną fotografią , głównie dokumentalną. Fotografuje w Karkonoszach, w starych, zapomnianych miasteczkach. Czasem gdzieś dalej.

Był laureatem I nagrody na IX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1998r.

Autor kilku wystaw indywidualnych – w Jeleniej Górze (Galeria Korytarz 1998, Galeria BWA 2006), Poznaniu – „W poszukiwaniu zatrzymanego czasu”(galeria pf 2004), Bautzen (Niemcy 2004), Lubomierzu „Podróże bliskie i dalekie”(Galeria za Miedzą 2005).

Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in.: Bez kurtyny. Festiwale, festiwale. Fotografia, Jelenia Góra, BWA, 1997, Kontakty. Czas przełomu. Przełom czasu,Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa, Łódź, Suwałki, Bratysława, Gorzów Wielkopolski, Praga, 2000, Metamorfozy fotografii, Galerie 10, Brno 2003, Wokół wielkiej góry. Galeria BWA Jelenia Góra, Herrnhut – Niemcy, Vrchlabí – Czechy 2000 – 2001, Fotografie, Zakopane 2003, Fotografowie z Poznania, Dom Fotografii, Hannover, Niemcy, 2004.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze i w Galerii BWA w Jeleniej Górze.

 

Tadeusz Piotr Prociak

Ur. w 1965. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1993), z zamiłowania podróżnik. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach fotografii w kraju i za granicą. Autor cyklów wykładów w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Prowadzi dział fotooceny w czasopismie “Fotografia i aparaty cyfrowe”. Właściciel agencji fotograficznej PRO-FOT. Specjalizuje się w fotografii aktu i krajobrazu, projektuje okładki, kalendarze, plakaty i druki reklamowe. Mieszka w Lubawce.

profot@wp.pl

 

Marcin Wegner

Fotoreporter. Współpracował m. in. z centralną Agencją Fotograficzną, Rzeczpospolitą, Reader`s Digest, Avon, L`Oreal, Ikea, z teatrami Słowackiego i Starym w Krakowie, Bogusławskiego w Kaliszu, Studio w Warszawie.

W latach 1993 – 1996 wraz z Tomaszem Cariere z Lubawki zrealizował projekt fotograficzny “Prusy Wschodnie – wspólne dziedzictwo”.

 

Eva Rennerová

Urodziła się w 1979r. W Trutnovie. Fotografowaniem, głównie przyrody, zajmuje się od ok. 2002r.

Pracuje w Muzeum w Zaclerzu.

evaheid@volny.cz

 

Wojciech Zawadzki

e-mail: ewawojtek@pnet.pl

Urodził się w 1950 roku.

Fotografię uprawia od lat 70. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu „fotografii elementarnej” i “fotografii czystej” w latach 70. i 80.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) od 1991r. Od 1987r. kieruje programem Galerii „Korytarz” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Wraz z Ewą Andrzejewską od wielu lat organizuje Jeleniogórską Wszechnicę Fotograficzna oraz Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. W latach 1996 – 2006 organizator, kierownik i wykładowca Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Autor 19 wystaw indywidualnych od 1978 r. w kraju i za granicą. Uczestniczył w kilkudziesięciu, najważniejszych prezentacjach fotograficznych w Polsce.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld (Niemcy), Galerii BWA w Jeleniej Górze.

 

Wystawa jest efektem pleneru fotograficznego, zorganizowanego we wrześniu 2006r. przez Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze z okazji 300. rocznicy śmierci Michaela Willmanna