GraBoski Arti – Performance AC DC

GraBoski Arti – Performance AC DC

20 kwietnia 2007 r.

Co wynika ze słownika
…Tym razem Sytuacje ze swojego Słownika zasygnalizował nam Artur Grabowski. Osobowość niezwykle dynamiczna, a co najważniejsze, kreator pogodny i przystępny. Czuły na odbiorcę, na tych, których niespodziewanie „stawia w sytuacjach”. W sposób zdecydowany zawłaszcza daną mu przestrzenią. Najpierw zagarnia przybyłych, „upycha” trzymając przed sobą zardzewiałą rurę. „Odgarnia” zbitych w grupkę, jak pługiem. Stroboskopowe światło potęguje poczucie niepewności, zagrożenia, ale też zaciekawienia. Od samego początku widz bez czasu na namysł, staje się uczestnikiem zaistniałej sytuacji. Pękające lustro, malowana na czarno sprayem twarz, czarne noże mocowane wokół głowy, jak dzioby tuz przy twarzy kolejnej z osób wybranej ze zbitej gromadki. Wszystko co dzieli. Czerń, zło, agresja. A jednak wszystko to by zbliżyć się, przytulić, zabliźnić z bliźnim. Otwartość i zdecydowanie wypierają lęk. Gesty, stają się bardziej miękkie. Ulga, że jednak nadzieja na spotkanie Innego, że iść trzeba, ze choć na chwilę razem. Wciąż musimy myśleć o naszym miejscu w świecie, o naszym do niego stosunku.
Po Performance „AC DC”, Artur Grabowski zaprezentował kilka swoich filmów: Dokumentacja 2001/2003, Fenomen niezłomności, EXPO,Manifestacja romantyczna do Beresia, PCW. Dyskusje artysty z publicznością trwały do późnych godzin wieczornych.
Moderatorem spotkania po performance był Paweł Jarodzki z ASP we Wrocławiu.

Jacek Jaśko

Projekt dotyka problemu prawdy i fałszu, sytuacji i komentarzy. “Sytuacje są proste. Nie znaczy, że łatwe do opisania. Komentarze są skomplikowane. Nawet, gdy dążą do prostoty. Sztuka musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Próbować wejść w sytuację albo ją komentować.”

Zbigniew Szumski – Performance realizuje projekt “Słownik sytuacji”

Artur Grabowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Porczaka (obecnie asystent w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów Prof. Artura Tajbera) oraz Universidad Castilla la Mancha w Cuenca (Hiszpania). Jest jednym z najwyżej cenionych artystów performance art młodego pokolenia. W ciągu 8 lat zrealizował ponad setkę działań, sugestywnych, pełnych humoru i zmysłu krytycznego. Występował na najważniejszych Festiwalach Sztuki Performance, Festiwalach Teatralnych, przeglądach Sztuki Wideo w Polsce, Hiszpanii, Holandii, Meksyku, Niemczech, Francji, Finlandii, Włoszech, Szwecji, Czechach, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Chinach i na Węgrzech. Od kilku lat współpracuje z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał www.porywaczecial.art.pl, członek Stowarzyszenia „Fort sztuki” www.fortsztuki.art.pl, w latach 2004, 2005 współorganizował: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance „Zamek wyobraźni”, „Międzynarodowy Festiwal Teatrów „A’part”, 2005 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance „Fort sztuki”, 2006 Międzynarodowy Festiwal Akcji “Interakcje”. Wraz z Anną Syczewską współtworzy kuratorsko – artystyczny duet „Toothsystem” www.toothsystem.asp.krakow.pl.

“Słownik Sytuacji” jest częścią projektu “Labirynt” zrealizowanego przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.
Fotografie wykonał Marcin Oliva Soto