Jeleniogórskie obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce

06-21.09.2018r.
WYSTAWA FOTOGRAFII „100 jeleniogórzanek na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce”.
miejsce: Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze

07.09.2018r., godz. 18:30
WYKŁAD „ Prawa kobiet ”
Prof. Monika Płatek
miejsce: BWA w Jeleniej Górze
Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne wykonawcze, prawa człowieka  w tym  prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, psychologia społeczna, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa. Jest założycielką i długoletnią prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

14.09.2018r., godz.19:00
Spektakl „ SPIS KOBIET” w wykonaniu KOLEKTYW POLKA
Spektakl jest laureatem konkursu ogłoszonego przez Teatr Ósmego dnia z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Research dramaturgiczny: Agnieszka Pajączkowska, Dorota Ogrodzka
Scenariusz i reżyseria: Dorota Ogrodzka, Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka
Muzyka: Elektronowy Miś
Światła: Maciej Ratajczyk
Występują: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka
miejsce: Kino Grand w Jeleniej Górze
Kolektyw Polka skupia kobiety podchodzące z różnych miast i działające wokół różnorodnych inicjatyw. To doświadczone aktorki, reżyserki, menadżerki kultury i działaczki społeczne. W skład Kolektywu wchodzą: Alicja Brudło, Izabella Gawęcka, Iwona Konecka, Dorota Ogrodzka, Agnieszka Pajączkowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska.
Spis kobiet to spektakl-pułapka. Jej mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Pracują w nich kobiety: młode, starsze, zadowolone, sfrustrowane – ich głosy układają się w niejednorodną opowieść o zmieniającej się Polsce, o pieniądzach, o codziennym radzeniu sobie, o aspiracjach, o dzieciach, mężczyznach, o społeczeństwie. W naszym spektaklu wszystkie one zostaną postawione przed niezwykłym wyzwaniem i niezwykłą szansą. Która z nich ją wykorzysta?
Bilety: biletyna.pl, Tramwaj na Rynku, kasa Kina Grand – od 28.08.

15.09.2018r., godz.19:00
SONIA BOHOSIEIWCZ w spektaklu „CHODŹ ZE MNĄ DO ŁÓŻKA”
Tekst: Andrzej M. Żak
Reżyseria: Adam Sajnuk
Premiera : grudzień 2013, Teatr Polonia
miejsce: Kino Grand w Jeleniej Górze

Chodź ze mną do łóżka” to doskonały monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza. Spektakl przez ponad dwa sezony gościł na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Rola za występ w monodramie przyniosła Soni Bohosiewicz „ Różę Gali” 2014 w kategorii „Teatr”.
Bilety: biletyna.pl, Tramwaj na Rynku, kasa Kina Grand – od 28.08.
Wydarzenie towarzyszące jeleniogórskim obchodom 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

19.09.2018r.,
Program edukacyjny Ogólnopolskiej Organizacji KWIAT KOBIECOŚCI „ MŁODA I ZDROWA” dla młodzieży szkolnej.
Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze
Spotkanie prowadzone przez Ogólnopolską Organizację „Kwiat kobiecości”, mające na celu zwiększenie świadomości na temat raka szyjki macicy, mówiące o konieczności wykonywania regularnych badań, informujące w jaki sposób można tej chorobie zapobiegać i w jaki sposób z nią walczyć.