Kontakty – c.d.

Wernisaż: 8 listopada, godz. 17:00
Wystawa potrwa do 16 grudnia 2019 r.

Wystawa: “Kontakty – c.d.” to powrót do źródeł fotografii, w związku z 180. rocznicą jej wynalezienia, której jubileusz obchodzimy w 2019 roku. Projekt ma na celu propagowanie szlachetnych technik fotograficznych, które we współczesnym świecie cyfrowym są coraz rzadziej spotykane. “Kontakty c.d.” to powrót do idei “Kontaktów” z 1989r. w trzydziestą rocznicę pierwszej wystawy. Tematem przewodnim jest hasło “O naturze fotografii”, w kontekście “kontaktu” chodzi o specyficzne kopie, które wykonuje się bezpśrednio z negatywu, stykowo, kontaktowo, bez powiększania. Projekt obejmuje dwie wystawy, katalog i spotkanie z artystami. W wystawach wezmą udział: mistrzowie – artyści fotografii, którzy od lat kultywują stare techniki fotografii, rozwijają tę dziedzinę sztuki i dla których czarno-biała, wielkoformatowa fotografia jest głównym środkiem artystycznego wyrazu, jak i twórcy, którzy dopiero poznają tajemnice fotografii. Projekt ma zasięg ponadlokalny, zaproszeni artyści mieszkają w różnych częściach Polski, ale także poza jej granicami: w Nowym Jorku, Pradze, Londynie. Wśród zaproszonych artystów nie zabraknie Andrzeja Jerzego Lecha, zmarłego w tym roku Bogdana Konopki, Ewy Andrzejewskiej, Marka Szyryka, Tomasza Michałowskiego, Sławoja Dubiela, Janusza Nowackiego, Rafała Swosińskiego, Marka Likszteta, Tomasza Mielecha. W wystawie biorą również udział ważni artyści czescy tego gatunku fotografii– Jaroslav Beneš i Vaclav Jirásek. Realizujemy go w Jeleniej Górze, gdyż od lat kojarzona jest z czarno-białą fotografią a pojęcie Jeleniogórska Szkoła Fotografii oznacza właśnie powrót do tradycyjnego, szlachetnego rzemiosła w fotografii.

Projekt oscyluje wokół idei poszanowania historii i tradycji ale zwraca uwagę na wytyczanie nowych dróg dla przyszłości fotografii.

Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, współorganizator: Galeria “Korytarz”JCK w Jeleniej Górze.
Kuratorka wystawy – Joanna Mielech.
Komisarz honorowy – Jakub Byrczek.