Krystyna Matusiak. Świat wyobraźni = świat realny + świat wirtualny

3 marca – 7 kwietnia 2023 r.

W twórczości Krystyny Matusiak formy realistyczne, czy zaledwie aluzyjne często łączą się z elementami abstrakcyjnymi. Prace te, to nie tylko dzieła nacechowane intelektualną spekulacją, to także wrażliwe kompozycje o walorach estetycznych. Artystka jest barometrem, wrażliwym przekaźnikiem niesprawiedliwości, niebezpieczeństw, pułapek świata, ale też w swoich grafikach pokazuje piękno i harmonię. Matusiak w swojej twórczości „dostrzega obecność kodów czy mechanizmów pozwalających na zapisywanie i wyjaśnianie informacji o człowieku i jego środowisku (…). Są w jej kompozycjach odniesienia do struktury kodu genetycznego, do zestawienia pierwiastków w tablicy Mendelejewa, ale też i do tych bliższych codziennej praktyce zjawisk, takich jak: budowa mikroprocesorów, wygląd układów scalonych (…), kreskowe kody produktów, zaszyfrowane za pomocą znaków liczbowych i cyfrowych informacje w urzędowych dokumentach.” Na wystawie w BWA znajdą się prace z każdego okresu w twórczości Matusiak.

Krystyna Matusiak (ur. w 1952 r. w Kowarach). Absolwentka PLSP we Wrocławiu. W latach 1974-1979 odbyła studia w PWSSP w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 1979 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Po studiach aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Łodzi. Od 2010 r. mieszka i pracuje w Bukowcu. Związana jest z Lokalną Grupą Działania Partnerstwo Ducha Gór. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, collage, exlibris, pozłotnictwo, malarstwo ścienne.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi, BWA w Jeleniej Górze, Del Bello Galery w Toronto, Foundation la Pologne au Coeur-les Enfants de la Vie we Francji…

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.