Krzesło w piekle. Krzysztof Gawronkiewicz.

Ekspozycje:

BWA Jelenia Góra (7 – 29 sierpnia 2015 r.)
Galeria Bielska BWA (2 września – 11 października 2015 r.)
MBWA Leszno (17 października – 10 listopada 2015 r.)
Galerii Sztuki w Legnicy (10 grudnia 2015 r. – 5 stycznia 2016 r.)
BWA Zielona Góra (9 kwietnia – 4 maja 2016 r.)
MFKiG, Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi (30 września – 12 października 2016 r.)

Krzysztof Gawronkiewicz jest rysownikiem komiksów oraz ilustratorem. To mistrz w opowiadaniu obrazem. W pracy nad komiksem stosuje techniki z zakresu rysunku, malarstwa oraz grafiki. Posługuje się kilkoma stylami, które dostosowuje do opowiadanej historii. Na wystawie „Krzesło w piekle” zebraliśmy cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Zobaczyć będzie można m.in. komiksy krótkometrażowe, „Burzę” do scenariusza Macieja Parowskiego (w całości!), „Achtung Zelig!” (do scenariusza Krystiana Rosenberga), „Mikropolis” (do scenariusza Dennisa Wojdy), „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” (do scenariusza Grzegorza Janusza), „Powstanie. Za dzień, za dwa” (do scenariusza Marzeny Sowy) oraz ilustracje publikowane w „Fantastyce”, „Nowej Fantastyce” i „Gazecie wyborczej”.
Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest absolwentem warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, jest też laureatem Grand Prix Arte-Glenat za „Essenz” (wraz z Grzegorzem Januszem) oraz Prix Millepages BD za „Achtung Zelig!” (wraz z Krystianem Rosenbergiem). W roku 2006 otrzymał nominację w kategorii „debiut roku” za „Essence” na najważniejszym europejskim festiwalu komiksu – BD Festival Angoulême .

Wystawa została wyprodukowana przez BWA w Jeleniej Górze i zaprezentowana zostanie w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA, MBWA w Lesznie, Galerii Sztuki w Legnicy oraz BWA w Zielonej Górze. Towarzyszy jej album, którego wydawcą jest Kultura Gniewu.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Wystawa realizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Jelenia Góra.
Patroni medialni: Czas Fantastyki, Format, Nowa Fantastyka, Odra, Zeszyty Komiksowe, Ziniol, Zwierciadło.

 

000