27 października – 23 listopada 2006 r.
MŁYNY Krzysztofa Wojciechowskiego
Stare wodne młyny, kilkudziesięciu- a nawet stuletnie. Nieliczne wciąż pracują, większość poddała się nieuchronnym procesom starzenia i konsekwencjom rozwoju cywilizacji. Rola napędu wodnego odeszła wraz z nastaniem i powszechnym dostępem do energii elektrycznej.
Są one niewątpliwymi zabytkami techniki, coraz mniej liczne i zaniedbywane. Światło dzienne dociera tutaj przez szczeliny w deskach lub małe okna, najczęściej pokryte warstwą pyłu mącznego. Stwarza to specyficzny klimat tych wnętrz, a głównym aktorem „spektaklu” staje się światło. Zaprasza nieomal do prób przeniesienia tego nastroju na czarno-biały obraz fotograficzny. Zdjęcia urzekają ciszą, spokojem i nostalgią. Klimat tych wnętrz sprawia wrażenie jakiejś tymczasowości. Sugerują one, że obserwowana cisza jest chwilowa i zaraz znowu usłyszymy charakterystyczny dźwięk pracujących maszyn. Wrażenie to towarzyszyło mi od początku realizacji tego tematu. Fotografowane wnętrza, pomimo, iż podobne do siebie, wyróżniają się jakąś specyficzną indywidualnością, ujawniającą się w skąpym świetle dnia, wpadającym do ich wnętrza. Wszystkie fotografie zostały wykonane w świetle zastanym, nie stosowano dodatkowych źródeł światła, nawet w piwnicach, SA efektem „historycznej” techniki negatyw-pozytyw na materiałach czarno-białych. W coraz powszechniejszym dostępie do cyfrowych technik rejestracji obrazu, stanowiło to dodatkowe wyzwanie, ale i dało mi mnóstwo satysfakcji z wykonanej pracy.
Krzysztof Wojciechowski
Dr hab. inż. chemii, profesor nadzwyczajny Politechniki Łódzkiej, Profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Sztuk i Projektowania w Łodzi, Pracownik Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego od 1972 r., w latach 2000 – 2006 Prezes LTF. Instruktor fotografii I kategorii, Od 1993 r. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 r. członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.
Niektóre indywidualne wystawy fotografii:
„Domy i bariery” Łódź 1986,
„Przestrzeń detali” Bielawa 1991, „Fotografie” Łódź 1992,
„Wizje i emocje” Czarnków 1993, „Norge, Norge…” Łódź 1997, Rzeszów 2000,
Jelenia Góra 1999, „Park Jurajski” Łódź 1998,
„Fotografie” Ostrów Wielkopolski 1999,
„Młyny” Łódź 2000, Lublin 2002, „Manhattan?” Łódź 2005