Logos i mit w fotografii. Wystawa Tomasza Michałowskiego.

Wernisaż: 18 września (piątek), godz. 17:00

Kuratorka: Joanna Mielech.

Tomasz Michałowski urodził się 2 kwietnia w 1964r. w Augustowie. Mieszka w Warszawie.
Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk filmowych na Wydziale Operatorskim PWSFTiTV w Łodzi pracą „Logos w fotografii”. Obecnie wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Jako operator filmowy zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych i 6 fabularnych.
Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego Dariusza Jabłońskiego ,,Fotoamator”, filmów w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk ,,Komeda, Komeda”, ,,W szumie gwiazd jestem”, ,,Granatowy zeszyt”, filmów przyrodniczych jak: ,,Dzika Polska” (2007-2013), ,,Pancerne relikty puszcz” (2014), ,,Tańczący z naturą” (2015 – 16). Jest także autorem zdjęć filmów m. in. ,,Złote runo” Andrzeja Kondratiuka (1996), ,,Noc świętego Mikołaja” Janusza Kondratiuka z cyklu ,, Święta polskie” (2000), ,,Baśń o ludziach stąd” Władysława Sikory (2003), ,,Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego (2008), ,,Zdjęcie” Macieja Adamka (2012) .
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Stypendysta Pepiniers.
W latach 90. należał do suwalskiego klubu fotograficznego Pacamera, którego założycielem był Stanisław Woś. Tam zrealizował swoją pierwszą wystawę indywidualną „Od ziemi do nieba” w 1991r.
Interesuje go fotografia tradycyjna, technika negatywowo-pozytywowa, w której uzyskuje niezwykłe efekty w obrazie fotograficznym. Fotografuje kamerą Hasselblad 6 x 6 cm oraz Toyo 4 x 5 “.
Brał udział w wielu plenerach i wystawach związanych z Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Autor wystaw indywidualnych, m. in. „Pejzaż wewnętrzny”, prezentowany w Galerii FF w Łodzi, „Pejzaż w środku świata”, pokazywanej w 2012r. w Galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, wystawy w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii w Opolu w 2018r. „Dwa obrazy świata” w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie w 2019r. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, m. in. ,,Nowa generacja w fotografii polskiej”, BWA Gorzów Wielkopolski 1991, ,,Zmiana warty”, Galeria FF, Łódź 1991, ,,Fotografia i przestrzeń” Galeria FF w Łodzi, BWA w Jeleniej Górze 1998-1999, ,,Pamiątka z Karkonoszy. Fotografia – nowe media”, BWA Jelenia Góra 2006, a ostatnio w wystawach: ,,Pacamera Club Fotografie 1985-2015”, ,,Kontakty c.d.” w Galerii BWA w Jeleniej Górze w 2019r. Uczestnik plenerów i wystaw związanych z Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.
Jego fotografie znajdują się w zbiorach m. in. w Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawę dofinansowano ze środków finansowych Miasta Jeleniej Góry.