Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa. Wystawa Piotra i Witolda Adamczyków

26 stycznia – 17 lutego 2018 r.

Projekt dotyczy problemu dwoistości osobowości w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej kreacji artystycznej. Problem podwójności osobowości istnieje od zawsze. Przez Adamczyków jest postrzegany jako walka dobra ze złem, nierozerwalność jin/jang, wschód i zachód, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum etc. Najważniejszym problemem ich podwójności jest bycie bliźniakiem, przy czym Witold w obszarze podobieństw szuka różnic a Piotr podobieństw. Na wystawie zaprezentowane zostaną ich prace malarskie utrzymane w nurcie abstrakcjonizmu geometrycznego i obiekty.

Witold Adamczyk (ur. 1966 w Nowej Dębie) w latach 1987-1992 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na kierunku Wychowanie Plastyczne. Dyplom uzyskał w 1992 r. w Pracowni Malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat obronił w 2013 r. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Obecnie, mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.
Piotr Adamczyk (ur. 1966 w Nowej Dębie) studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Karykaturzysta.


Mecenat: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Kurator wystawy: Bronisław Kowalewski.

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Praca: Witold Adamczyk, Piotr Adamczyk, Podobieństwo, akryl, płótno, 40×20 cm.