Przemysław Truściński TRUST

BWA w Jeleniej Górze. 5 czerwca – 9 lipca 2013 r.
BWA Awangarda we Wrocławiu.
30 sierpnia – 28 września 2013 r.
BWA w Zielonej Górze.
17 stycznia – 9 lutego 2013 r.
MBWA Leszno.
12 marca – 10 kwietnia 2014 r.
Galeria Instytutu Polskiego w Bratysławie.
29 kwietnia – 15 maja 2015 r.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski

Wydawca albumu towarzyszącego wystawie: timof i cisi wspólnicy.
Współwydawcy: Galeria BWA w Jeleniej Górze, BWA Awangarda we Wrocławiu oraz BWA w Zielonej Górze.

W albumie pt. TRUST (368 stron) znajdują się teksty Bartka Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Tomasza Kołodziejczaka, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Wojciecha Szczygła, Jerzego Szyłaka oraz obszerne komentarze Przemysława Truścińskiego.

Przemysław Trust Truściński urodził się w Siedlcach 15 grudnia 1970 r. W roku 1985 rozpoczął naukę w Liceum Plastycznym (specjalizacja: formy użytkowe) i zaangażował się w działalność grupy młodych rysowników komiksów „UFO Zenek” (w jej skład wchodzili m.in. Tomasz Tomaszewski, Adam Radoń, Witold Domański, Piotr Kabulak, Tomasz Piorunowski, Piotr Zdrzynicki i Marek Skotarski), która w roku 1990 przekształciła się w „Contur”, grupę a później stowarzyszenie, które miało ogromny wpływ na cały komiks polski lat dziewięćdziesiątych (przez kilka lat Truściński pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Adama Radonia). Po ukończeniu liceum Truściński przez jeden semestr studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, po czym rozpoczął studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Znalazł się w środowisku, które sprzyjało eksperymentom związanym z komiksem i łączeniem słowa z obrazem. Uczęszczał do pracowni profesora Mariana Kępińskiego (gdzie asystentem był Gabriel Kołat), rozpoczął dyplom u profesora Adrzeja Kabały.

Truściński ma na swoim koncie ogromną ilość prac, tworzących zróżnicowany i bogaty dorobek. Kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Radosławem Kleczyńskim, Tomaszem Kołodziejczakiem, Błażejem Kronicem, Maciejem Parowskim, Rafałem Skarżyckim, Pawłem Timofiejukiem, Jackiem Waliszewskim, Dennisem Wojdą i Jakubem Żulczykiem). Cykle rysowanych wywiadów do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia pt. Komiks W-wa („Gazeta Stołeczna”), Męska muzyka („Duży Format”) i Marsjanie na Wenus („Pani”), trzy albumy (Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007 r., Komiks W-wa, 2009r., Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011 r.). Tysiące ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich (Marzena Matuszak, Marek Nowak…) oraz do artykułów prasowych (współpraca z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Faktem”…). Ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…). Rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP 2, TVP Łódź) i teatru (Obcy w reżyserii Anny Smolar w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie) oraz projekty graficzne dla gier komputerowych (Wiedźmin).

Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Na początku lat dziewięćdziesiątych jako aktywny członek grupy „Contur” należał do organizatorów Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi, w latach 1996-98 był redaktorem graficznym w piśmie „Talizman”, aktualnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania. Bierze udział w akcjach społecznych (Dulux Let’s Color, malowanie Targówka Fabrycznego) i edukacyjnych (wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP, prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski). Trust pojawia się w mediach jako ekspert od komiksu i kultury popularnej, realizuje się także jako kurator (cykl wystaw Ilustracja PL).

Truściński brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych komiksu oraz ilustracji w kraju i za granicą, m.in. w Bielsku – Białej, Gdańsku, Jeleniej Górze, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, a także w Amsterdamie, Angoulême, Berlinie, Bratysławie, Brukseli, Budapeszcie, Frankfurcie, Moskwie, Neapolu, Paryżu, Rijece, Tel Awiwie, Tokio, Wiedniu i Wilnie. Truściński ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, pokazywał swoje prace w Krakowie (galeria klubu Pod Jaszczurami), Łodzi (galeria Łódzkiego Domu Kultury, Eternity Group, stary teatr Grand Hotelu) oraz we Wrocławiu (ekspozycja inaugurująca działalność Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem we Wrocławiu”, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy).

W roku 2010 artysta został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. 31 lipca

2013 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za: „zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski”.

Piotr Machłajewski

logotypy