RAFAŁ WILK. Deża Wi. Wideoinstalacje

20 stycznia – 4 lutego 2012 r.

Rafał Wilk – urodzony w 1979r. w Lubaniu; malarz, artysta video, fotograf. Absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego (studiował w Instytucie Sztuk Pieknych). Zdobywca Grand Prix w konkursie Art & Business na obraz roku 2005, stypendysta MKiDN w roku 2009. Współpracuje z Fundacją Salony. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

DEŻA WI

Wystawa obrazów wyizolowanych z rozmaitych przestrzeni (park morski, plaża, boisko), zmodyfikowanych i przeniesionych do sal BWA, które to sale stały się dla nich pozornym środowiskiem naturalnym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii do tylnej projekcji Rafał Wilk stworzył złudzenie przenikania się filmu z rzeczywistością. Wilk w swojej twórczości artystycznej stawia pytania o naturę fikcji, przyporządkowanie treści i przejrzystości wyrazu. Jego dzieła wideo inspirowane są badaniami nad mechanizmami dotyczącymi snu oraz poezją współczesną, artysta często porusza wątki autobiograficzne.

Na wystawie w jeleniogórskim BWA zaprezentowane zostały obrazy: „Krzywy komin” oraz „Keep in touch. W kontakcie”, „Zakręceni w samotności w myślach wciąż szukają szczęścia, które zwie się ciemnością” (wykonany przez Rafała Wilka wraz ze Sławomirem Zbiokiem Czajkowskim), prace wideo „Black Square”, „Anastazja Radzionkowska” oraz „Bagno”, a także instalacje wideo „Deża wi”, „Rapid eye movement” oraz „Herr Brot”.

Deża wi

Instalacja wideo (sala dolna BWA) inspirowana podróżą sentymentalną, jaką był dla Rafała Wilka przyjazd do Jeleniej Góry, krainy jego młodości (artysta uczył się w cieplickim Liceum Plastycznym). Praca tytułowa wystawy. Wilk podejmował w „Deża wi” problemy dotyczące nostalgii, współpracy artysty z galeriami oraz istoty twórczości artystycznej.

Black Square

Wideo wchodzące w skład projektu artystycznego pod tym samym tytułem. Teledysk fikcyjnej grupy black metalowej z lat dziewięćdziesiątych, oprócz klipu przygotowana została również muzyka grupy, logo, kostiumy oraz koszulki. Wydana zostanie kaseta zespołu oraz fanzin, w prasie branżowej i w internecie pojawią się teksty opisujące działalność Black Square.

Wideo zostało przygotowane w ramach warsztatów wchodzących w skład projektu „Miasto, nie – miasto”, które odbyły się w listopadzie 2011r. w jeleniogórskim BWA.

Herr Brot

W oknie znajdującym się nad wejściem głównym do jeleniogórskiego ratusza artysta umieścił folię do tylnej projekcji oraz nagłośnienie. Na powstałym w ten sposób ekranie wyświetlana była projekcja, wystąpienie aktora odczytującego tekst w języku niemieckim – przepis na produkcję chleba z niemieckim „brot” (chleb) zastąpionym przez „ich” (ja). Projekcja widoczna z terenu Placu Ratuszowego, m.in. z BWA, trwała trzy godziny (czas trwania wernisażu) i wzbudziła liczne kontrowersje wśród przechodniów oraz mieszkańców centrum Jeleniej Góry, prowokowała ludzi do dyskusji na temat oswajania języka niemieckiego na Dolnym Śląsku.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski.

Wystawa zrealizowana przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra.

logo - miasto strona