Ryszard Górecki. SF.

Wernisaż: 30 lipca (piątek) godz. 17.00.
Wystawa trwa do 10 września 2021 r.

Otwarcie planowane jest przy ul. Długiej 1. Wstęp do Galerii tylko w maseczkach. Prosimy o zrozumienie i cierpliwość.

Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji prac artysty w Polsce i Niemczech. Ryszard Górecki to malarz działający na pograniczu dwóch języków, dwóch kultur, dwóch krajów. Jego prace są opowieścią o świecie, w którym bodźcem do tworzenia i jednocześnie elementem dzieła mogą być wyniki giełdowe, pudełko po pizzy, znaleziony na spacerze przedmiot albo ważne wydarzenie historyczne.
Górecki jest malarzem traktującym swoje medium jako precyzyjne narzędzie, które jednak wymyka się pełnej kontroli. Te dwuznaczności w jego twórczości – będącej hymnem na cześć ludzkiej kreatywnej nieodpowiedzialności – stanowią o jej pesymistycznej i przepojonej równoczesną fascynacją narracji o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci, witalności, przemocy i miłości. W czasach, gdy artystom zarzuca się niechęć do uniwersalnych narracji, twórczość Góreckiego jest uogólniającą opowieścią o globalnej niepewności, wszechogarniającej niejasności i wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć, a którego sens musimy tworzyć na bieżąco, ponieważ nie jest nam dany raz na zawsze.
Górecki jest przede wszystkim uważnym i zarazem krytycznym obserwatorem różnych systemów: artystycznego, politycznego, ekonomicznego oraz społecznego układu, który kryje się za sztuką. Nie polemizuje z tymi systemami, ale przejmuje ich kody i języki. Jego obrazy łączą w sobie elementy artystycznej codzienności ze śladami niepowtarzalnych i emocjonalnych wydarzeń. Artysta sięga po język społeczeństwa informacyjnego, zawłaszczonego przez reklamy i marketingową perswazję. Jest to język zwięzły, schematyczny, maksymalnie uproszczony w celu jednoznacznego zasygnalizowania przekazywanej informacji. Górecki zwraca uwagę na zagrożenia społeczne, ale także pokazuje do jakiego stopnia na co dzień zanurzeni jesteśmy w sztuczności, w schematach i modelach organizujących nam życie. Często funkcjonujemy według stereotypów, nie zdając sobie do końca sprawy, jak bardzo pozorna jest wolność wyboru.

Wystawa obrazów na płótnie i prac na papierze pt. „SF” wpisuje się w cykl wystaw Ryszarda Góreckiego, które oprócz BWA w Jeleniej Górze pokazywane były lub będą w latach 2020–2021 w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńskiej Wozowni, Galerii Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Cottbus-Frankfurt O. (Niemcy) i BWA w Zielonej Górze. Każda z ekspozycji stanowi odrębną prezentację dorobku artysty.

Ryszard Górecki (ur. 1956 w Słubicach) artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta MKiDN oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.
www.ryszardgorecki.de

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Bielską BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, toruńską Wozownią, Galerią Sztuki Arttrakt we Wrocławiu, Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Cottbus – Frankfurt O. oraz BWA w Zielonej Górze.

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.