Sprawdzam!

SPRAWDZAM!

9 września – 1 października 2016 r.

Wystawa grupy młodych polskich artystów wywodzących się z Jeleniej Góry i okolic. W BWA zobaczyć było można malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, instalacje, fotografię oraz wideo. Wystawa Sprawdzam! była dla nas doskonałą okazją do zestawienia różnorodnych spojrzeń na sztukę i postaw twórczych. Począwszy od krytycznego podejścia do rzeczywistości, po nostalgiczne odwołania do przeszłości. Zaprezentowaliśmy wiele interesujących rozwiązań formalnych. Pokazaliśmy prace utrzymane w realistycznym porządku, konceptualną grę form oraz abstrakcję. Były to wypowiedzi należące do, trwającego już od lat 90., zjawiska pozwalającego na eksperymentowanie, manipulacje formalne, przenikanie się dziedzin i mediów.
W wystawie udział wzięli:

Małgorzata AMAROWICZ, Marek BROCKI BRODOWSKI, Jonasz CHLEBOWSKI, Sandra GAŁKA, Joanna GUDAKOWSKA, Joanna JANKOWSKA, Kamila KRZYŻANIAK, Agnieszka Jagoda KWIATKOWSKA, Marina LEWANDOWSKA, Grzegorz ŁOZNIKOW, Marta MAGIERECKA, Kaja PACHULSKA, Weronika PEŁCZYŃSKA, Iwo RACHWAŁ, Damian RENISZYN, Sandra RZESZUTEK, Agnieszka RZOŃCA, Marcin SMOSNA, Stach SZUMSKI, Eugenia WASYLCZENKO.

Prof. Paweł Jarodzki tak pisał o tej grupie osób: „nie ma w tych wybranych dwudziestu twórcach ani krzty prowincjonalizmu. Są obyci ze światem i ze współczesną sztuką. Najpewniej jest to właśnie zasługa galerii, która nie jest galerią prowincjonalną i nie tylko prezentuje najważniejsze osiągnięcia sztuki polskiej, ale też nie słyszałem, żeby dla jakiegokolwiek artysty nie było wyjątkowym zaszczytem zaproszenie do niej.

Kurator wystawy: Luiza Laskowska

Wystawa realizowana dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Wystawa pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.