Sztuka sztucznej inteligencji.

Spotkanie z Wiesławem Bartkowskim.

18 listopada (poniedziałek), godz. 12:30

Prezentacja w pdf:

BWA Jelenia

Porozmawiamy o tym, jak pojawienie się sztucznej inteligencji wpłynie na twórczą działalność człowieka. Czy A.I. (ang. Artificial Intelligence) stanie się najdoskonalszym narzędziem artystów, czy przeciwnie, najgroźniejszym rywalem? Jaka będzie rola ludzi w erze sztucznej inteligencji. Czy wszyscy będziemy twórcami, czy też konsumentami wytworów A.I.?

Wiesław Bartkowski – projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych CreativeCoding.pl oferowanych w Warszawie przez School of Form. Należy do kadry School of Form i School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Twórca pionierskich na polskim rynku programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Pasjonat dzielenia się umiejętnością programowania. Uczy artystów i projektantów wykorzystywania tworzywa, jakim jest połączenie kodu z elektroniką i cyfrową fabrykacją.
Naukowo zajmuje się complex systems, symuluje komputerowo i analizuje systemy techno-społeczne. Realizował badania m.in. w programie „Future and emerging technologies”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. W pierwszym podejściu do doktoratu pod kierunkiem prof. Andrzeja Nowaka, badał “emocjonalne” sztuczne sieci neuronalne jako narzędzie do optymalizacji przybliżonych rozwiązań problemów NP-trudnych.
Jego wizualizacje naukowe i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii BOZAR, Galerii Arsenał, Artothek Monachium i Teatrze Nowym.
Współpracował z Florida Atlantic University, Ammerman Center for Art and Technology w Connecticut, Institute for Scientific Interchange Foundation Torino, Columbia University oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN.
Laureat DESIGN ALIVE AWARDS 2018 w kategorii Animator m.in. za poszerzanie horyzontu styku interaktywnej techniki z naukami humanistycznymi, designem i sztuką.
Kurator wystawy “Materia kodu” opowiadającej o praktyce Creative Coding niwelującej polaryzację kodu i materii.

Prowadzenie: Tomasz Wrona.

Spotkanie wchodzi w skład projektu Gra w sztukę.
Kurator: Piotr Machłajewski.
www.grasztuka.blogspot.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Timm Magazyn.