Szukając Marilyn – Finding Marilyn

GREENE / PLEWIŃSKI / ROLKE

Uwaga! Marilyn dotarła do Jeleniej Góry! Zapraszamy do BWA na wystawę fotografii Miltona Greene’a. Obejrzeć można Marilyn Monroe oraz Marlenę Dietrich. W dalszym ciągu prezentujemy też fotografie Wojciecha Plewińskiego oraz Tadeusza Rolke. Namawiamy również do zakupów w sklepiku BWA. Zbliżają się święta, można u nas nabyć m.in. albumy z fotografią polską i zagraniczną oraz prace ze szkła i magnesy poświęcone Marilyn Monroe!

23 listopada 2018 – 16 stycznia 2019

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim, Tadeuszem Rolke: 23 listopada (piątek), godz. 17.30. Prowadzenie: Jacek Jaśko.

Wystawa trzech wybitnych osobowości fotografii: Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolke i Miltona Geene’a. Punktem wyjścia jest moda w fotografii lat 50. i 60. 
Trzej artyści, których prace prezentujemy, publikowali swoje fotografie w tym samym czasie. Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce, w kraju wolnym i zamożnym. Plewiński i Rolke fotografowali kobiety w stalinowskiej i peerelowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra. Na wystawie pokazujemy nie tylko niezwykłe fotografie kobiet (spośród których wyróżniamy fotografie Marilyn Monroe autorstwa Greene’a oraz wielkoformatowe powiększenia prac Plewińskiego i Rolke), ale także zastanawiamy się nad ideałem piękna w twórczości artystów takich jak: M. Wojciechowska (szkło), K. Ludwiczak (szkło), J. Szpila (malarstwo), R. Olbiński (malarstwo) i J. Zawaliński (rzeźba).

Milton Greene (1922 – 1985) swoje najważniejsze zdjęcia (publikowane między innymi w „Harper’s Bazar”, „Vogue” czy „Life Magazine”) wykonał w latach 50- tych i 60-tych. Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland i oczywiście Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku i całe swoje profesjonalne życie związał z Krakowem, z którego pochodzi. Co nie oznacza, że nie podróżował. Wręcz przeciwnie. Wspaniały cykl z Włoch z lat 50-tych ciągle czeka na odkrycie. Również w latach 50-tych zaczął pracę z “Przekrojem” dla którego wykonał setki zdjęć “kociaków”. Starsze pokolenie zapewne pamięta okładki “Przekroju” i piękne zdjęcia dziewczyn z tamtych lat.

Tadeusz Rolke urodził się w w 1929 roku. Początki jego twórczości przypadły na lata 50-te ubiegłego stulecia. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Jego ulubioną modelką z tamtego okresu jest Lucy a przed jego obiektywem stawały sławy tamtych lat. Jedną z nich bez wątpienia była Elżbieta Czyżewska – uważana przez niektórych za Polską Marilyn Monroe.

Kurator wystawy: Waldemar Plusa.

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej: Miasta Jelenia Góra, Jelenia Plast Sp. z o.o, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” Spółka z o. o. w Jeleniej Górze.