Tomasz Gondek. Szkło MILLEFIORI

2 czerwca – 31 lipca 2023 r.

Tomasz Gondek jest hutnikiem szkła kryształowego, artystą znanym i cenionym wśród polskich i międzynarodowych kolekcjonerów. Jego przyciski szklane w technice millefiori cechuje bardzo wysoki poziom techniczny i artystyczny. Jest twórcą, który jako pierwszy w Polsce odtworzył unikatową technikę millefiori (dosłownie: tysiąca kwiatów) i osiągnął w niej poziom mistrzowski.

Technikę wyrobu szklanych plakiet doskonalił inspirując się osiągnięciami Wilhelama Eduarda Fussa z huty Hoffnungsthal oraz Franza Pohla z Josephinehütte. Artysta związany jest z hutnictwem szkła od ponad pięćdziesięciu lat, od dwudziestu pięciu doskonali technikę millefiori.

Na jego zamiłowanie do szkła wielki wpływ wywarł ojciec Bronisław Gondek, hutmistrz szkła kryształowego, dzięki któremu jako czteroletni chłopiec miał możliwość wydmuchać pierwszą w życiu szklaną bańkę. Zafascynowany hutniczym rzemiosłem, podjął naukę w tym kierunku, najpierw jako zdobnik, a potem jako hutnik szkła kryształowego. Studiując bogatą historię szklarską Dolnego Śląska oraz dzięki konsekwencji i wrażliwości na sztukę szkła, a także talentowi i ciężkiej pracy, Tomasz Gondek odkrył na nowo zapomnianą w naszym regionie od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku technikę millefiori.
Technika ,,tysiąca kwiatów” wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Przez wieki była najpilniej strzeżoną tajemnicą mistrzów szklarskich. W XVI wieku niektórzy rzemieślnicy z jednej z wysp Wenecji – Murano podjęli próby odtworzenia starożytnej metody wytwarzania szkła millefiori, jednak sekrety technologii, które odkryli, zostały z czasem ponownie zapomniane.
W karkonoskich hutach dopiero w pierwszej połowie XIX wieku nastąpiło odrodzenie techniki millefiori, wytworzone przy jej użyciu wyroby osiągnęły szczytową jakość w połowie tego stulecia. W tamtym czasie podobną produkcją mogły się poszczycić nieliczne huty europejskie i amerykańskie. Jednak na początku XX wieku sztuka wytwarzania szkła millefiori wygasła w Karkonoszach i odrodziła się współcześnie w szkłach Tomasza Gondka.
Millefiori to bardzo skomplikowana technika, w której wymogi technologiczne polegające m. in. na różnej temperaturze topnienia szkła, podnoszą stopień trudności na najwyższy poziom. Powstanie kwiatowego wzoru jest procesem wieloetapowym, który uzyskiwany jest przez wtapianie w płynną masę szklaną, wielobarwnych prętów szkła, powstałych przez stopienie drobnych, szklanych nitek. W przekroju szklane pręty przypominają gwiazdki lub kwiaty. Artysta wtapia w masę szklaną również motywy zwierzęce i geometryczne.

Tomasz Gondek (ur. 1967 w Cieplicach) hutnik szkła kryształowego, artysta, kontynuator dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Mieszka i tworzy w Szklarskiej Porębie. Pierwsza monograficzna wystawa artysty miała miejsce w 2007 roku w Muzeum Karkonoskim, szklane przyciski artysty sprzedawano również na aukcjach dzieł sztuki w Galerii BWA w Jeleniej Górze. Swoje millefiori Tomasz Gondek prezentuje w Polsce, Szkocji, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Kanadzie.

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.