WARSZTAT Z KIJAMI DESZCZOWYMI

Ponownie gościliśmy w sierpniu dzieci z Happy Kids w BWA 12 sierpnia 2015. W poszukiwaniu ratunku odupałów, spotkaliśmy się na warsztatach etnicznych “Bliżej ziemi”, przybliżających pierwotne rytuały związane z pokonywaniem sił przyrody.

Obejrzeliśmy wystawę mistrza komiksu – Krzysztofa Gawronkiewicza, pt. „Krzesło w piekle”, która zainspirowała dzieci do stworzenia własnego komiksu. Powstały kredowe, ulotne rysunki w podcieniach galerii, a przechodzący malcy dołączali się do nas spontanicznie.

W czas suszy wyobraźnia, niczym szpieg z krainy deszczowców, zakrada się do mglistych i wilgotnych zakątków. Wysłuchaliśmy zadziwieni historii amerykańskiego eksperymentatora, który podobno posiadł zdolność sprowadzania deszczu. Jego losy posłużyły nam za scenariusz do rysunków.

W trakcie warsztatu przeżyliśmy ekscytującą podróż wśród ludów żyjących na „Czarnym lądzie”, poznaliśmy „dziką” kulturę, egzotyczne smaki codzienności. Spotkanie pozwoliło nam oswoić się z tym co inne, otworzyć na nieznane, zobaczyć piękno w twarzy, która według naszych standardów byłaby oszpeconą.

W drugiej części spotkania odtworzyliśmy szamański instrument zaklinaczy deszczu. Wbijaliśmy gwoździe, kleiliśmy, ozdabialiśmy, rysowaliśmy, nawet tańczyliśmy. Każdy powrócił do domu z własnym kijem deszczowym.

Prowadzenie – Natalia Stolp.