WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE / z Kolekcji Dzieł Sztuki BWA / WALDEMAR GRAŻEWICZ
.
Waldemar Grażewicz (ur. 1952 we Wrocławiu) – tworzy obiekty oraz instalacje, zajmuje się scenografią i projektowaniem plakatów. Brał udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce, RFN, Bułgarii, Kubie, Meksyku, Japonii. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków w Worpswede w Niemczech.
We wrześniu 1995 roku odbyła się w BWA jego wystawa indywidualna pt. „Obiekty”.
.
Prace w kolekcji:
1. Waldemar Grażewicz, Powrót z pleneru, 1984, gwasz, papier, 24,5 x 31,5 cm, nr Księgi Inwentarzowej BWA/474
2. Waldemar Grażewicz, Rozmowa kontrolowana, 1986, technika mieszana, 31,5 x 24 cm, nr Księgi Inwentarzowej BWA/417
3. Waldemar Grażewicz, Wiecha, 1986, technika mieszana, 31,5 x 24 cm, nr Księgi Inwentarzowej BWA/418
4. Waldemar Grażewicz, Drugie spotkanie, gwasz, papier, 31 x 24 cm, nr Księgi Inwentarzowej BWA/475
.
Kolekcja BWA tworzona jest od początku istnienia galerii. W zbiorze znajduje się około 800 prac wybitnych polskich artystów. Zakupy dokonywane były ze środków pochodzących z jeleniogórskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki pracy m.in. Ireny Klisowskiej-Filipczuk, dyrektorki galerii w latach 1983 – 1987, w naszym BWA powstała kolekcja grafiki polskiej z lat 80. porównywalna z kolekcją znajdującą się w warszawskiej Zachęcie. Mamy także znakomitą kolekcję fotografii, w zbiorach znajdują się prace malarskie, rysunki i obiekty.
Dzisiaj do kolekcji trafiają niektóre dzieła artystów współczesnych biorących udział w wystawach w galerii, a także prace powstające na plenerach artystycznych organizowanych przez BWA. Zbiory powiększają się również dzięki darom artystów.
Opiekę nad kolekcją sprawuje Kierownik Działu Wystaw, odpowiedzialny m.in. za tworzenie dokumentacji prac, ich katalogowanie i digitalizację.
Choć nie posiadamy stałej ekspozycji kolekcji, staramy się organizować jej wystawy czasowe i użyczać prace na wystawy w innych instytucjach.
Udostępnianie w formie cyfrowej części zasobów możliwe jest dzięki współpracy z Książnicą Karkonoską przy projekcie „Cyfrowe dziedzictwo kulturowe Jeleniej Góry. 70 lat wydarzeń w bibliotece cyfrowej. Weź udział w kulturze on-line”