23 i 24 czerwca odbył się mini-cykl wykładów Huberta Bilewicza w ramach projektu “Miasto nam odpowiada”, poświęcony działaniom artystycznym w przestrzeni miejskiej w różnorakich odsłonach.
Jak zwykle w interesującej i przystępnej formie opisane zostały ważne zjawiska we współczesnej sztuce, a tytuły poszczególnych wystąpień to:
“Stocznia Gdańska jako poligon sztuki”
“Artystyczne interwencje w przestrzeni miejskiej
“Miejska partyzantka artystyczna – bilboard banditry, culture jamming i subvertising”
Dr Hubert Bilewicz Historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Kilkanaście ostatnich lat uczył w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Skończył historię sztuki (Uniwersytet Warszawski) i muzealnictwo (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego, jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Zajmował się zagadnieniami architektury XIX i pierwszej połowy XX wieku. Interesował się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Obecnie bada dzieje gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne ) uwikłania sztuki. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych “Alternativa” w Instytucie Sztuki “Wyspa”
Patronat medialny: Jelonka.
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra