III Aukcja Dzieł Sztuki

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej Aukcji Dzieł Sztuki organizowanej przez BWA Jelenia Góra i Rotary Club Karpacz-Karkonosze.

W aukcji licytować będziemy prace pięćdziesięciu artystów takich jak m. in.: George Wichmann, Urszula Broll, Tadeusz Rolke, Wojciech Plewiński, Marian Wołczuk, Artur Skowroński, Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, Władysław Czyszczoń, Tomasz Mielech, Ryszard Tyszkiewicz, Janina Hobgarska, Krzysztof Figielski, Ewa Kopeć-Kotulska, Dariusz Miliński, Bogdan Miliński, Seweryn Swacha, Tomasz Płonka, Kamila Krzyżaniak i wielu innych. Licytowane również będą limitowane edycje talerzy Rosenthala, szkło i sztuka użytkowa.

Aukcja odbędzie się 28 września 2019 r. w sobotę, w jeleniogórskim BWA.
Zaczynamy o godzinie 15.00, aukcja powinna potrwać około 3 godziny.
Udział w aukcji kosztuje 10 zł.

Od 24 września prace będą wystawione w galerii BWA, przy ul. Długiej 1.
Wszyscy artyści i ich prace znajdują się na stronie:
www.bwajg-aukcja.pl

Aukcja będzie transmitowana na żywo poprzez profil BWA na You Tube.

Organizatorzy:
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Rotary Club Karpacz-Karkonosze

Partner:
Rotary Club Jelenia Góra

Patronat medialny:
TV Dami Jelnia Góra

Kolekcjonowanie sztuki jest wyznacznikiem dojrzałości kulturowej. Świadczy o świadomości wartości dzieł, które są materialnym świadectwem istnienia i umiejętności ludzkich.
Dzięki prywatnym kolekcjonerom i koneserom rozwinęła się twórczość wielu znakomitych artystów. Wiele z europejskich muzeów powstało dzięki mecenasom sztuki.

Sztuka zazwyczaj jest kosztowna, a więc kolekcjonowali ją zwykle najzamożniejsi i najbardziej wykształceni: królowie, książęta, politycy, bogaci mieszczanie i często sami artyści.
Wielkimi mecenasami sztuki byli potężni władcy świeccy i duchowni, m. in.: Papież Juliusz II w XVI-wiecznej Italii. Pasji kolekcjonowania oddawali się niemal wszyscy wpływowi książęta włoscy. We Florencji ród Medyceuszów, Gonzagowie w Mantui, ród d’Este w Ferrarze, Sforzowie w Mediolanie, Montefeltro w Urbino.
We Francji zbiory króla Ludwika XIV stały się podstawą kolekcji Luwru i Bibliothèque nationale de France. W Polsce działali Jagiellonowie: Zygmunt Staregy i Zygmunt August. Zamiłowanie do sztuki przejawiał także Stanisław August Poniatowski. Sztukę gromadziły najbardziej wpływowe rody. Lubomirscy w Łańcucie, Potoccy w Krzeszowicach, Radziwiłłowie w w Nieborowie i Warszawie, Czartoryscy w Krakowie, Raczyńscy, Zamoyscy, Braniccy…

Kolekcjonowanie odgrywa niemałą rolę w popularyzacji sztuki nowoczesnej. Dzięki zainteresowaniu ze strony Charlesa Saatchi’ego międzynarodową karierę rozpoczął Wilhelm Sasnal. Dzięki kolekcjonerom odkryto sztukę i artystyczne rzemiosło secesyjne, a w XIX wieku – sztukę japońską.

Zapraszamy na naszą aukcję!