KOMIKS

19 sierpnia 2015 roku odwiedziło nas Miejskie Przedszkole nr 27 („Okrąglaczek”). Z uwagi na wystawę komiksu Krzysztofa Gawronkiewicza, zdecydowaliśmy się zaprosić dzieciaki do stworzenia własnego komiksu – wyzwanie tym trudniejsze, że dzieci są w tym wieku jeszcze niepiśmienne.

Jako rozgrzewka posłużył nam awangardowy „Bleu” Lewisa Trondheima. Dzieci przyjrzawszy się wymownym „kleksom” artysty, chwyciły kredy i w podcieniach galerii wymalowały własne wersje plazmatycznych ewolucji 2D. Powstały barwne postaci bohaterów z kreskówki o Minionkach. Pierwotna wyobraźnia dziecięca sprawnie poradziła sobie ze sposobem obrazowania „niebieskiego komiksu”.

Następnie obejrzeliśmy wystawę „Krzesło w piekle” – nauczyliśmy się o komiksowych rynnach, dymkach i tablicach, inkerach, kolorystach, scenarzystach i liternikach. Poznaliśmy sposoby ilustrowania i sztuczki stosowane w komiksach.

W części głównej warsztatu dzieci otrzymały książeczki. W specjalnie przygotowanych ramach rysowały historię amerykańskiego eksperymentatora – Hatfielda, który sto lat temu posiadł sekret sprowadzania deszczu. Bogaci w nowe doświadczenia, opowieści i wiedzę, z własnoręcznie wykonanymi komiksami, dzieciaki wróciły do przedszkola.