Znaki w przestrzeni

PROJEKT ARTYSTYCZNY „ZNAKI W PRZESTRZENI” odwołuje się do zjawiska kulturowego, jakim jest współczesne miasto – miejsce będące stałym źródłem inspiracji artystów, miejsce w którym tworzy się sztukę.
Przygotowaliśmy szereg działań zachęcających do refleksji i odświeżających społeczny kontekst sztuki. Realizując ten projekt wnikaliśmy w tkankę społeczną, staraliśmy się przekonać mieszkańców Jeleniej Góry do odbioru i uczestnictwa w sztuce.
Kotlina Jeleniogórska pełna jest „artystycznych znaków”, zabytkowej architektury i rzeźb. Przez wiele lat artyści zakładali tutaj kolonie. Podczas warsztatów skonstruowaliśmy mapę tych „znaków”, artystyczną mapę regionu. Chcemy pielęgnować poczucie dumy z zastanego dziedzictwa i chęć budowania z nim ściślejszych związków.
Projekt wpisywał się w obchody „Września Jeleniogórskiego”.

Odbyły się następujące wydarzenia:
TEATR ULICZNY I PERFORMANCE
Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi.
Spektakl poznańskiego Teatru Biuro Podróży.
8 września 2015 r.
Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze

Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury, zastępuje logika śmierci. Życie ludzkie przedstawia coraz mniejszą wartość, zbrodnia powszednieje i coraz rzadziej towarzyszą jej rozterki albo wątpliwości. Autorzy w oparciu o tekst Szekspira zostają pytania dotyczące kondycji człowieka w sytuacji zetknięcia z tragedią wojny.
W trakcie realizacji spektaklu wykorzystany zostanie się dym, pełzający ogień i grzmiąca muzyka.
Reżyseria: Paweł Szkotak
Współpraca scenograficzna: Iza Kolka
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku, jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. Teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl. Jego domeną stały się spektakle autorskie, widowiska plenerowe, spektakle salowe oraz akcje teatralne. Spektakle Biura Podróży prezentowane były dotąd w 50 krajach świata na sześciu kontynentach. Teatr był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Członkowie zespołu otrzymali Medale Gloria Artis, w 2005 roku Paweł Szkotak otrzymał Paszport Polityki.

Passage . Spektakl teatralny z elementami performance’u oraz instalacji portugalskiej trupy Projectos de Intervenção Artística.
9 września 2015 r.
Park przy Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze

Spektakl opowiada historię czworga starych ludzi, ich nostalgicznej podróży przez domykające się życie. Szczególną rolę w przedstawieniu odgrywa scenografia, przedmioty rozwieszone w przestrzeni przywołują wspomnienia i jednocześnie tworzą fantastyczne uniwersum.
Projectos de Intervenção Artística to grupa, która powstała w 2002 roku w portugalskim Pinhal Novo Village. Tworzą ją artyści budujący platformę kultury otwartej na eksperyment, innowację i kreację, artyści reprezentujący różne dziedziny, teatr, performance i sztuki wizualne. Grupa przygotowuje działania z zakresu teatru ulicznego, teatru gestu i języka ciała.

MURALE

ul. Karłowicza 23
Tomasz Płonka, (ur. 1979) rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika). Tworzy prace inspirowane komiksem i kreskówkami, fascynuje się pop-kulturą, którą przetwarza, wykorzystując elementy organiczne, roślinne.
Płonka zrealizował mural nawiązujący do kopalnianej historii Miedzianki, miasta położonego nieopodal Jeleniej Góry. Zabawny, bardzo ciekawy i skomplikowany wizerunek plątaniny podziemnych korytarzy, wind oraz górującego nad nimi miasta.

ul. Sudecka 14
Wojciech Kołacz „Otecki”, artysta związany z wrocławską ASP. Grafik, ilustrator, streetartowiec i muralista. Tworzy „intuicyjne obrazy figuratywne” nawiązujące do tzw. „wiedzy ludu”, a więc podań, legend, pieśni i przysłów.
Artysta zrealizował mural zainspirowany estetyką zdobień ludowych pokrywających meble ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wykorzystał postać flanera – wędrowca, który pojawia się w historii Kotliny Jeleniogórskiej w wielu miejscach, a przyjeżdża aby powłóczyć się bez celu w poszukiwaniu przygód – także w dzisiejszych czasach, lub – by kontemplować przyrodę.

ul. Konopnickiej 27
Stach Szumski, (ur. 1992) studiuje na warszawskiej ASP na wydziale Sztuki Mediów, zajmuje się sztuką ulicy, malarstwem, projektowaniem graficznym i net artem. Związany z warszawską galerią V9. tworzy emocjonalne, narracyjne malarstwo, niekiedy inspirowane pop-kulturą
Artysta zrealizował mural zainspirowany prehistorycznymi rysunkami i malowidłami naskalnymi z wplecionymi motywami zaczerpniętymi z legendy o powstaniu Jeleniej Góry (motyw jelenia, scena polowania)

WARSZTAT ARTYSTYCZNY Z TOPOGRAFII MIEJSKIEJ:
Podczas trzydniowych warsztatów powstała artystyczna mapa regionu. Uczestnicy warsztatów, studenci uczelni artystycznych i młodzi architekci pochodzący z Jeleniej Góry, wyłowili „znaki”, symbole świadczące o historii i różnorodności kulturowej miasta i okolic. Młodzi ludzie pracowali nad wizualnymi świadectwami, starali się odnaleźć dawne tradycje plastycznego zapisu oraz zastanowiali się nad propozycją nowych znaków, bliższych współczesnej nam stylistyce i estetyce.
Prowadząca:
Kalina Zatorska – wykłada przedmioty związane z designem w Uniwersytecie Wrocławskim, współtworzy wrocławski projekt „TypoAktywni” oraz Fundację 102 działającą na rzecz poprawy estetyki i jakości przestrzeni miejskiej.

Organizator: BWA Jelenia Góra, ul. Długa 1, www.galeria-bwa.karkonosze.com
Partner: Agencja Koncertowo-Wydawnicza “Solo” www.agencjasolo.pl
Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015,, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o. o. w Jeleniej Górze, KEIM FARBY MINERALNE Sp z o.o.
Współpraca przy projekcie:
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Optyk-okular. Salon optyczny i gabinet okulistyczny, ul. Sudecka 14, Jelenia Góra
„PROFESJA” Zarządzanie Nieruchomościami mgr Anna Zielińska, ul. Klonowica 2/12, Jelenia Góra