Papierowy teatr 2

Wernisaż: 8 lipca (piątek) godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 września 2016 r.

Druga część wystawy polskiego plakatu. Tym razem zaprezentujemy prace artystów młodego i średniego pokolenia, kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu, zjawiska o takim znaczeniu i randze, że doczekało się określenia za pomocą osobnego terminu. Zaprezentujemy postery o tematyce teatralnej i erotycznej z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz prace Zbigniewa Szumskiego.
Krzysztof Dydo jest znawcą i miłośnikiem sztuki plakatu, zajmuje się polskim plakatem artystycznym. Od 1985 r. prowadzi w Krakowie Galerię Plakatu a jego zbiory gromadzone od połowy lat 50. tworzą „Dydo Poster Collection”. Na wystawie zaprezentujemy prace m.in. Bartosza Łukaszonka, Jacka Staniszewskiego, Wojtka Kołka, Sławomira Kosmynki, Kai Renkas, Sebastiana Kubicy, Ryszarda Kaja i Moniki Starowicz. Artyści ci należą do młodszego, aktywnego pokolenia twórców polskiego plakatu.
Wśród podejmowanych przez nich tematów znajdują się m.in. fantazje na temat znikającego cyrku, promocja zdrowia seksualnego i satyra na rzeczywistość. Na wystawie zobaczyć będzie można plakaty będące fotograficznymi kolażami wykonanymi za pomocą komputera, plakaty oparte o literę i typografię, abstrakcję geometryczną i znak.
Zbigniew Szumski jest twórcą i reżyserem Teatru Cinema z Michałowic oraz dyplomowanym artystą plastykiem z bogatym dorobkiem, w ramach którego znajdują się plakaty nagradzane na kilku znaczących konkursach zagranicznych. W BWA obejrzeć będzie można będzie plakaty Szumskiego towarzyszące wydarzeniom z zakresu teatru, plastyki, muzyki oraz literatury charakteryzujące się specyficznym dadaistyczno-romantycznym klimatem.

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.