Poza erę informacji. Algorytmy, życie codzienne i sztuka.
BWA, 12 września (środa), godz. 18.00
Prowadzenie: Michał Guz.
Algorytmy i nowe technologie są ze sobą nierozerwalnie splecione – bez zbiorów zasad umożliwiających obliczanie parametrów maszyn niemożliwa byłaby rewolucja przemysłowa. Dziś rola algorytmów wciąż jest istotna, to one pomagają nam radzić sobie z informacyjnym nadmiarem. Za to wsparcie słono jednak płacimy.
Spotkanie poświęcone będzie temu, jak zespół zjawisk z pogranicza technologii i praktyk społecznych wpływa na toksyczne przekształcenia sfery publicznej. Będziemy zastanawiać się, jak wyrafinowaną technologię uczynić bardziej transparentną, zrozumiałą dla nas wszystkich, a także jak dyskusję o algorytmach przenieść z eksperckiej niszy do rozmowy o polityce i wartościach. Ze świadomością, że sprawczość komputerowego kodu zaciera dziś granice między teorią i praktyką, prowadząc nas w kierunku poszukiwania nowych narzędzi krytyki – także artystycznej.
Mirosław Filiciak – medioznawca, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz – wspólnie z Alkiem Tarkowskim – „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015).
Spotkanie w ramach projektu “Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.
Kurator projektu: Piotr Machłajewski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Format.