Spotkanie z prof. Rafałem Jakubowiczem

Artysta w dobie mediów sieciowych. O gentryfikacji i artwashingu.

25 października (czwartek), godz. 12.00
BWA, ul. Długa 1, Jelenia Góra

Prowadzenie: Michał Guz.

Rafał Jakubowicz (ur. 1974). Absolwent Wydziału Wychowania Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (specjalność: hebraistyka). Zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie na Wydziale Edukacji Artystycznej prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej. W latach 2016-2018 wspólnie z Katarzyną Czarnotą oraz Zofią Małkowicz z Instytutu Socjologii UAM, we współpracy z Pracownią Pytań Granicznych UAM, prowadził interdyscyplinarne konserwatorium/warsztat, pt. Sztuka jako narzędzie krytyki społecznej. Rola artysty w procesie gentryfikacji. Projekt realizowany był dzięki dotacji z IS UAM (rok akademicki 2016/2017) oraz finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na naukę w latach 2017/2018 jako projekt badawczy. Jakubowicz jest autorem artykułu pt. O praktykach artwashingu oraz kulturze i sztuce jako narzędziu penalizacji biedy i gentryfikacji („Nowa Krytyka”, 2018).

Wyobrażenia rozwoju miasta przeważnie opierają się na wizji centrum, jako przestrzeni o wybitnych walorach estetycznych i wypełnionej nowoczesną architekturą. Marzenia decydentów i mieszkańców zajmują zwykle apartamentowce, galerie handlowe i artystyczne. Pociągająca obietnica luksusu ukryta w przepychu czy minimalizmie. Odnowiona materia industrialna nasycona sztuką, design’em i modnymi klubami. Centra biznesu, nowych technologii, lofty mieszkalne, pracownie, show room’y, concept store’y, art cafe. W blasku wielkich projektów kryją się słabo dostrzegalne cienie.
Nierozważna modernizacja może wykreować nowe problemy i wzmocnić społeczne podziały, które wcześniej obumierające serce miasta zamienią w piękną protezę ze szkła i betonu. O procesie gentryfikacji i udziale w nim artystów oraz przedstawicieli art-world’u opowie profesor Rafał Jakubowicz.

Spotkanie w ramach projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury.

Kurator projektu: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.
Patronat medialny: Jelonka, Format.