SZTUKA NA CHRUPIĄCO

To warsztat ogólnorozwojowy, który powstał przy okazji wystawy „Oko w oko z bestią”, jednak dzięki swej uniwersalności postanowiliśmy przystosować go do kolejnych wystaw w galerii, między innymi „OŚcienia”.

Podczas marcowych warsztatów dzieci miały okazję inspirować się dziełami artysty światowej sławy. Autor Andrzej Dudziński, twierdzi zaczepnie, iż tylko takie kolory używa w swej pracowni, które kojarzą się z jedzeniem. Stąd pomysł, by samodzielnie wykonać surrealistyczne figurki, rzeźby i płaskorzeźby, które następnie można by zjeść ze smakiem.

Tworzenie trójwymiarowych prac doskonale pobudza wyobraźnię, stymuluje rozwój inteligencji przestrzennej, wymaga wyjątkowej koncentracji. Dzieci uwielbiają samodzielnie wykonywać zabawki, które wykorzystują następnie spontanicznie w zabawach manipulacyjnych i ruchowych.

Osoby obdarzone świetnym zmysłem przestrzennym, potrafią w myślach dokonać rotacji przedmiotów, myślą obrazami i mają łatwość tworzenia różnorodnych wizerunków rzeczywistości. Ponadto cechuje je poczucie sensu całości, sprawnie orientują się w zakresie figury i tła oraz z łatwością zamieniają perspektywę patrzenia na obraz. Ponadprzeciętną inteligencją wizualno-przestrzenną odznaczają się często malarze, architekci, nawigatorzy, szachiści, przyrodnicy, fizycy teoretyczni, a także stratedzy wojenni. Być może zatem, dzięki tego typu zabawom, stworzymy naszym podopiecznym drogę w ich przyszłość.

Edukatorka: Natalia Stolp