WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE / Co słychać u ARTYSTÓW?

WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE / Co słychać u ARTYSTÓW?
 
Czas samotności dla artystów może okazać się być pożądany lub nieproszony. Artyści nie mogą być do niczego zmuszani, ale teraz muszą dostosować swoje sposoby pracy do sytuacji. Czy kreatywność w takich okolicznościach jest możliwa? William Shakespeare rzekomo napisał „Króla Lear’a” i niektóre inne swoje arcydzieła, będąc odizolowanym od społeczeństwa. Tworzenie sztuki w czasach kryzysu może okazać się przywilejem.
Każde doświadczenie izolacji jest wyjątkowe. Dla niektórych izolacja jest wyborem. Posiadanie dedykowanej przestrzeni do tworzenia sztuki bez interakcji ze społecznością może być korzystne.
„Samotność, nawet długotrwała samotność, może przynieść tylko bardzo wielką korzyść”. Louise Bourgeois
 
Twórcy niezawodnego Magazynu Szum 
https://magazynszum.pl
zadali pytania artystkom i artystom: „jak radzą sobie w trudnych czasach zagrożenia koronawirusem i kwarantanny? Jaki jest ich sposób na przetrwanie i jakie refleksje im towarzyszą?”
Poniżej pozwoliliśmy sobie zaprezentować wybrane fragmenty lub zdjęcia, całość tekstów znajdziecie Państwo na stronach:
https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy/
https://magazynszum.pl/artystki-i-artysci-w-czasach-zarazy-2/
https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/
 
Niebawem wieści od naszych twórców!
 
Agata Zbylut: „(…) Kwarantannę miałam zaplanowaną od dawna, bo na 2 marca wyznaczono mi termin operacji ortognatycznej (żuchwa), a po niej czekały mnie 4 lub nawet 6 tygodni zamknięcia. Końcówka lutego była więc nerwowa. Dopinałam sprawy w pracy, planowałam, co przeczytam, napiszę, zrobię w czasie, gdy nie będę mogła wychodzić z mieszkania. Chciałam być produktywna nawet na L4. Nie spodziewałam się jednak, że do mojej kwarantanny dołączy reszta świata. (…)”
 
Stach Szumski: „(…) Wykonując mało etyczny względem uwięzionych rodaków surfing pandemiczny, w przeddzień zamknięcia granic oraz lotnisk udałem się na długo planowaną rezydencję do położonej w centrum Jawy Sesamy. (…)”
 
Hanka Podraza: „(…) Nigdy nie czułam się tak globalnie, jak teraz. Pierwszy raz w życiu odczuwam przynależność do ludzkości. (…) Boję się za to twórczości artystów zamkniętych i twórczości po epidemii. (…)”
 
Paweł Susid: „(…) Dostrzegam też jasne strony zaistniałej sytuacji. Na przykład; powszechne oczekiwanie, że po raz kolejny to nauka nas wyzwoli. (…)”
 
Kasper Lecnim: „(…) Z tęsknoty za Aninem oglądam kręcone tam filmy, np. ‘Porwanie Agaty’ (bardzo śmieszne). Z tęsknoty za Madrytem, oglądam ‘Dom z papieru’. (…)”
 
Mikołaj Sobczak: „(…) Przyszedł moment, w którym możemy sobie wyraźnie zdać sprawę, jak bardzo przeterminował się kult indywidualizmu doby neoliberalizmu. Slogany typu: ‘Jesteś kowalem własnego losu’, ‘Tylko dzięki swojej ciężkiej pracy dojdziesz na szczyt’ brzmią nareszcie jak pokrzykiwania wariata, którego niedawno nazywaliśmy ‘coachem’. Okazuje się, że niewiele zależy od nas samych. Ta świadomość wymaga od nas zrobienia kroku w stronę wspólnotowości. (…)”
 
cdn.
 
Agata Zbylut
Stachu Szumski
Katarzyna Szumska
fot.: