WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE / Co słychać u ARTYSTÓW? / cd.

WYCIECZKI ZE SZTUKĄ ONLINE / Co słychać u ARTYSTÓW? cd.
 
„Samotność, nawet długotrwała samotność, może przynieść tylko bardzo wielką korzyść”. Louise Bourgeois
 
Podobnie jak w poprzednim wpisie:
http://galeria-bwa.karkonosze.com/10932-2/
prezentujemy fragmenty wypowiedzi lub prace kilkorga artystów na temat zadany przez Twórców niezawodnego Magazynu SZUM / https://magazynszum.pl/
„Jak artyści i artystki radzą sobie w trudnych czasach zagrożenia koronawirusem i kwarantanny? Jaki jest ich sposób na przetrwanie i jakie refleksje im towarzyszą?”
 
Całość tekstów znajdziecie Państwo na stronach:
 
https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy/
https://magazynszum.pl/artystki-i-artysci-w-czasach-zarazy-2/
https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/
 
Niebawem wieści od naszych twórców!
.
Adam Rzepecki: „(…) znów czytam Becketta, / nie czytam Dżumy Camusa, / mole zjadły mi sweter Armaniego. (…)”
 
Katarzyna Oczkowska: „(…) od poczucia zwyczajności i wiary, że przecież wszystko będzie OK, przez długotrwałe poczucie derealizacji, problemy ze skupieniem, a wreszcie stany lękowe, po natychmiastową, afektywną konieczność różnych aktywności, robienia rzeczy, działania. (…)”
 
Tymek Borowski: „(…) Program [Folding@home] włączy Waszego kompa do rozproszonego, najpotężniejszego na świecie superkomputera (26.03 sieć przekroczyła próg 1 exaFLOP’a, 10x więcej, niż największy dotychczasowy superkomputer) – udostępni moc procesora i GPU (których na 100% używasz i tak z reguły tylko przy wymagających gierkach) biologom molekularnym rozpracowującym konstrukcję wirusa, żeby wydizajnować lekarstwo na COVID-19. Program jest super prosty w obsłudze, klikasz „Fold” i działa. A jak już razem poradzimy sobie z koroną, to nie kasujcie. Wasz komp będzie znajdował lekarstwa na raka i inne takie. (…)”
 
Konrad Żukowski: „(…) Moja mama mówi, że wszystko to co jest teraz, przewidziałem swoimi obrazami wcześniej. (…)”
 
Dominika Kowynia: „(…) Ten moment oczywiście jest, oprócz ewidentnego tragizmu, bardzo interesujący poznawczo. Dlatego staram się nie reagować na nic zbyt szybko i nauczyć się koncentrować na nowo w tym dziwnym, nagle pozyskanym i zawieszonym czasie. (…)”
 
Izabela Koczanowska: „(…) Dużo układam, przestawiam, zmieniam, porządkuję, segreguję, potem znowu się robi bałagan i od nowa to samo (…) Boję się kryzysu gospodarczego i w konsekwencji rozpadu Unii. I się zastanawiam, kiedy i czy będę musiała lub chciała wyjechać z kraju – a i kiedy będzie taka możliwość. (…)”
 
Karolina Breguła i Dariusz Fodczuk: „ (…) Całymi dniami prowadzimy zajęcia online, wypełniamy tabele i piszemy raporty z nauczania na odległość. (…) dziesiątki tysięcy ludzi od rana do nocy raportuje, a potem drugie tyle sprawdza i weryfikuje masy szczegółowych formularzy. I wszyscy drżą. (…)”
 
Karolina Breguła: „(…) Darek zrobił pojemniki na prochy dla nas i kilku przyjaciół. Jedna z naszych studentek Basia pracuje właśnie nad dyplomem magisterskim o urnach, dla niej też zrobił jeden. (…)”
 
Jana Shostak: „(…) Albo zorganizujmy akcję (lub kolejny łańcuszek) o #inwestujewsztuke #kupujeodżywych artystek i artystów? W końcu gospodarka za chwilę runie, inflacja, a tu taka okazja, żeby zachować swoje pieniądze i tym samym wesprzeć żywych artystek/ów? #szerujekulture #zyweartystki
Pierwszą zauważalną sytuacją w czasach ogólnopolskiej kwarantanny było zwiększenie aktywności w social mediach. A po niewinnym łańcuszku „załaduj swoje zdjęcie sprzed lat i oznacz innych znajomych” okazało się (duże prawdopodobieństwo), że to właśnie Mark Zuckerberg trenuje system do rozpoznawania twarzy. Prawda czy spiskowa teoria – nie wiadomo. Ale i tak postanowiłam nauczyć się mechanizmów „łańczuszkowych” w celu popularyzacji sztuki. Cholera jasna, kiedy jak nie teraz mamy pokazywać, że sztuka jest ważna! Make art great again! No i z takimi ambicjami (jeszcze na początku kwarantanny) ruszyłam z postowaniem prac żywych artystek inspirujących do działania ludzi w warunkach #zostanwdomu i oznaczeniu kolejnych osób. W końcu jak nie wyjdzie, to chociaż Zuckerberg nauczy się trochę sztuki albo dojdzie to do nauczycielek plastyki z TVP. (…)”
 
Katarzyna Wojtczak: „(…) W momencie zamknięcia granic stałam na chodniku w Berlinie, najtańszy lot do domu kosztował moje miesięczne wydatki. Teraz minął już miesiąc odkąd mieszkam w Warszawie, w której nigdy wcześniej nie mieszkałam. (…)”
 
Robert Kuśmirowski: „(…) Przez dziesiątki lat wyczekiwałem chwili, by móc przechadzać się w pojedynkę po wymarłym ‘metrogrodzie’, uległej z przyczyn naturalnych naszej cywilizacji. Ów akt nosiłem z pietyzmem w sobie w zakładce „niemożliwe do zrealizowania”. W pojedynkę mogę przejść jedynie po dawnej elektrowni w Czarnobylu czy obrzeżach Detroit, co też uczyniłem z dziką namiętnością. Jest też kilka miast widmo i naturalnych pozostawieńców na mapie Świata. Jednak wysiedlenie miejsca aktualnie suto zastawionego tkanką ludzką jest karkołomnym przedsięwzięciem, graniczącym raczej z nutą pewnej niewykonalności. (…)”
 
Łukasz Radziszewski: „(…) W ostatnich tygodniach wysyłam paczkomatami po kilkadziesiąt porcji Zakwasu chlebowego. Świeże pieczywo i drożdże stały się z dnia na dzień towarem deficytowym – wiejski substytut, wypełnia powstałą lukę. To przyjemne zajęcie i prawdziwe doświadczenie wspólnoty, tak więc jeśli ktoś chciałby piec chleb w domu i potrzebuje Zakwasu, niech śmiało napisze. (…)”
 
Zuza Golińska: „(…) Ja do lipca nie zarabiam, bo wszystkie moje plany zawodowo-finansowe były związane z wyjazdami za granicę.
Polski lockdown zaczęłam od pogrzebu, a nie jogi na youtubie i nic mnie w tym dziwnym okresie nie irytuje bardziej niż teksty typu „to jest świetny czas, żeby spotkać się z samym sobą”. (…) Uszyłam dużo masek, które przekazałam dalej. Dzisiaj zaczynam szyć kolejną partię – jeżeli ktoś potrzebuje. (…)”
 
Bożna Wydrowska: „(…) Co wieczór postanawiam, że od jutra się zmienię, nieudolnie. Lawiruję pomiędzy byciem i nie byciem. Bardzo dobrze radzę sobie z tworzeniem nowych wymówek. (…) Często śpiewam. Wszystko wydaje mi się dziwnie ironiczne, a wyprawy do Biedronki i na Halę Mirowską nadzwyczaj ekscytujące. (…)”
.
Fot.:
01. Katarzyna Wojtczak; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/
02. Zuza Golińska; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/
03. Krzysztof Piętka; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy/
04. Sławek Czajkowski / Zbiok; z: https://magazynszum.pl/artystki-i-artysci-w-czasach-zarazy-2/
05. Mirosław Bałka; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy/
06. Aleksandra Ska; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/
07. Robert Kuśmirowski; z: https://magazynszum.pl/artysci-i-artystki-w-czasach-zarazy-3/