Aleka Polis. Rosa Rotes Stadtchen. Performens.

Jeden z serii performensów, w ramach których artystka myje podłogi w galeriach miejskich.

25 stycznia 2016 r.

Aleka Polis przygotowywała się do performensu pod okiem artystów z Teatru Cinema w Michałowicach, Katarzyny i Zbigniewa Szumskich, z którymi opracowała specjalne gesty codzienności, mające odczarować sprzątanie jako najniżej w hierarchii społecznej postrzeganą pracę.
Tytuł nawiązuje do książki „Miasteczko Hibiskus” chińskiego pisarza Gu Hua, opowiadającej o czasach wielkiego skoku i rewolucji kulturalnej. W jednym z epizodów, bohaterka pozbawiona całego swojego dotychczasowego życia i pracy, zmuszona jest do sprzątania ulic.
Kolor hibiskusa wywołuje skojarzenie z nazwą niemieckiego ugrupowania „Rosa Rotes”, jakim prawicowcy określają „różową” lewicę (kolor kojarzony z osobami homoseksualnymi).
Rosa to oczywiście też imię Róży Luksemburg, lewicowej i feministycznej działaczki zamordowanej w Berlinie.

Aleksandra Polisiewicz – Aleka Polis. (ur. 1974 ) – polska artystka i performerka. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2002 i 2006 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoich pracach wykorzystuje m.in. wizualizacje przy użyciu animacji komputerowej, wykonywała także prezentacje multimedialne dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

fot. Luiza Laskowska