Ogrody

22 lutego – 19 marca 2007 r.

Biennale malarstwa „Ogrody 2006 – Wałbrzych – Zamek Książ” wywodzi się z idei wystawy „Dziwne Ogrody”, zorganizowanej przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA „Zamek Książ” w maju 1998 roku. Popularność i dobre opinie o „Dziwnych Ogrodach” sprowokowały potrzebę stworzenia cyklicznej wystawy w formie odbywającego się na zasadzie biennale konkursu, w którym wyłonione zostałyby prace ukazujące temat „Ogrodów” w szerokim spektrum przedstawień, począwszy od realistycznych po symboliczne treści.
Jury w składzie: prof. Józef Hałas, Mirosław Ratajczak, Agata Saraczyńska, Ryszard Ratajczak, Alicja Młodecka, do wystawy pokonkursowej OGRODY 2006 zakwalifikowało 152 prace 87 artystów.

W roku 2006 zwycięzcami konkursu zostali:
DOMINIKA RUTA

Za zestaw prac:
„Jeden kwiat” 2005, olej, płótno, 170 x 80 cm,
„Ewa”2005, akryl, płótno, 95 x 125 cm,
„Kwiat nietykalny” 2005, akryl, płótno, 60 x 80 cm
GRAND PRIX – Nagroda Prezydenta Miasta Wałbrzycha

MAŁGORZATA BUGALSKA
„Ustało wszystko” 2004, olej, płótno, 190 x 160 cm
II NAGRODA

IRENEUSZ KOPACZ
Za zestaw prac z cyklu „Liście” 2005, technika mieszana, karton, 70 x100
III NAGRODA

Wyróżnienia otrzymali: Jerzy Wojciech Bielecki, Józef Gazda, Joanna Imielska, Jan Michalak, Aleksandra Urban.

Kuratorem konkursu była Marzena Prokopowicz – Sawicka, BWA Wałbrzych, Zamek Książ.

 

Nie trzeba wielkiej wiedzy by stwierdzić, że ogród to nie tylko drzewa, krzewy, warzywa i kwiaty. Od wieków w różnych kulturach był on symbolem nadawania harmonii chaosowi, odpryskiem raju na ziemi. Kosmosem tworzonym na miarę własnych możliwości i potrzeb.

Nic więc dziwnego, że ogród stał się częstym motywem sztuki. Inspirował malarzy, poetów, muzyków. Próbowali oni uchwycić naturalne jego walory, w oparciu o niego budowali metafory. Ta wielość możliwości interpretacyjnych, a zarazem poetyckość tematu sprawiła, że Wałbrzyska Galeria Biura Wystaw Artystycznych ten właśnie temat wybrała za pretekst do stworzenia nowego konkursu malarskiego. Do pierwszej rywalizacji stanęli twórcy z różnych ośrodków, sięgający po różne stylistyki i metody wypowiedzi. Jednak najczęściej temat przewodni traktowali jako możliwość malarskiego oddawania urody natury. Ukazywania barwnych kwiatów, wielokolorowych rabat. Jednak niektórzy artyści zgłosili do rywalizacji prace, w których zawarli raczej przemyślenia inspirowane ogrodami, niźli ich wizerunki.

I właśnie te indywidualne, niepowtarzalne wypowiedzi wybijają się na pierwszy plan ekspozycji. To one – dzieła malarskie, w których przyjemność nakładania farby łączy się z potrzebą własnego opisania świata zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu. Wystawa, która jest efektem wyboru jury, jest przeglądem nurtów współczesnego malarstwa, różnorodnych technik i sposobów artystycznego myślenia. Znajdziemy na niej portrety kwiatów i symboliczne wizje. I choć temat mógł być zapowiedzią prezentacji dekoracyjnej, tak do końca nie jest. Bo przecież wartość ogrodu to nie tylko powierzchowna ładność, to także, a może i przede wszystkim koncepcja twórcy – i takich właśnie autorów postanowiliśmy pokazać i nagrodzić. Mam nadzieję, że nasz wybór zainspiruje kolejnych autorów do wzięcia udziału w następnych rywalizacjach przygotowanych przez wałbrzyską galerię.

Agata Saraczyńska