Druga i ostatnia część podróży po produktach IKEA, które prawie każdy z nas zna lub posiada w swoim domu. Dziś też okrzyknięte mianem klasyków. Zanim jednak przejdziemy do nich, stworzyliśmy dla Was zbiór ciekawostek powiązanych z tematem, o których być może nie mieliście pojęcia.
Czy wiesz, że?
*w naszym mieście jest firma, która od 40 lat współpracuje z IKEA?
ZORKA jest dziś czołowym polskim producentem i dostawcą mebli dla szwedzkiej marki, które za pośrednictwem sieci IKEA są dostarczane do blisko 50 krajów na całym świecie!
*ponad 4 tysiące produktów – czyli prawie połowa całego asortymentu szwedzkiej marki – wytwarzanych jest w Polsce?
Nasz kraj jest drugim co do wielkości dostawcą produktów dla IKEA na świecie!
*Ingvar Kamprad, założyciel Ikea po raz pierwszy do Polski przyjechał w 1961 roku, a już drugiego dnia swojej wizyty w Zakładzie Mebli Giętych w Radomsku złożył pierwsze zamówienie?
Zamówienie opiewało na kwotę 69 tysięcy koron szwedzkich i dotyczyło 500 sztuk krzeseł Ögla. Taki początek ma współpraca marki IKEA z Polską. To więź, która trwa nierozerwalnie już ponad pół wieku.
*77 lat temu w Szwecji powstało przedsiębiorstwo IKEA, którego założycielem był…siedemnastolatek?
Ingvar Kamprad już jako dziecko przejawiał wyjątkową smykałkę do handlu. Od najmłodszych lat kreował i wdrażał wiele małych biznesów, wciąż rozwijając talent i umiejętności, by jako siedemnastoletni chłopiec otworzyć swoją pierwszą firmę pod nazwą IKEA. Sama nazwa pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz inicjałów kolejnych wyrazów związanych z miejscami, w których młody Ingvar dorastał: Elmtaryd i Agunnaryd. Co ciekawe – przez pierwsze lata działalności IKEA w swojej ofercie sprzedażowej nie posiadała mebli, a jedyne drobne przedmioty codziennego użytku, takie jak: ołówki, portfele, fajki czy ramki do obrazków. Dopiero kilka lat później Kamprad ukierunkował działalność firmy na produkcję i sprzedaż mebli wraz z artykułami wyposażenia domów i mieszań. I tak – w 1951 roku firma wydała swój pierwszy katalog IKEA. W roku 1953 otworzono pierwszy salon pokazowy, w którym klienci mogli obejrzeć i wypróbować meble, zanim złożyli zamówienie. Pięć lat później otworzono pierwszy salon meblowy, w którym klienci mogli dokonywać zakupów mebli bezpośrednio z salonu. W 1956 roku Kamprad wprowadził usługę “flat-pack” (sprzedawanie mebli w płaskich paczkach i w częściach do samodzielnego montażu przez klienta), która całkowicie zrewolucjonizowała rynek meblarski i znacząco przyczyniła się do sukcesu przedsiębiorstwa. Od tego czasu firma wciąż poszerza swój asortyment i zasięg działalności, wdrażając wciąż nowe rozwiązania. W Älmhult, gdzie otworzono pierwszy sklep IKEA powstało nawet Museum IKEA./// BC
Zachęcamy Was też do kliknięcia odnośnika, który przeniesie Was w dalszą podróż po dziełach wzornictwa IKEA. Niektóre produkty są prawdziwymi perełkami designu. Aż szkoda, że nie spotkamy już ich w ofercie IKEA. [https://about.ikea.com/…/our-…/ikea-design-through-the-years]
W 1979 roku zespół projektantów IKEA chciał stworzyć stolik, który pasowałby do każdego wystroju i wnętrza oraz byłby dostępny na każdą kieszeń. Do jego wytworu musieli więc wykorzystać materiał niedrogi w produkcji. Innowacyjna technologia płyty komórkowej (składającej się z wypełnienia papierowego o charakterystycznej strukturze, tzw. „plastra miodu” i cienkich płyt wierzchnich – najczęściej płyt wiórowych), którą ówcześnie stosowali w swoich produktach producenci drzwi była rozwiązaniem, którego poszukiwali. Tak powstał pierwszy stolik LACK, który od 40 lat jest czołowym produktem IKEA, a materiał, z którego został wykonany, znalazł swoje zastosowanie w wielu innych produktach IKEA w nadchodzących latach.
Znalazł się na pierwszej okładce katalogu IKEA z 1951 roku, wówczas pod nazwą MK. 60 lat później fotel MK powraca w lekko unowocześnionej formie wraz z nadanym mu na nowo imieniem – STRANDMON. Wysokie oparcie, zakrzywione ramiona i wyprofilowane uszy sprawiają, że prawie każdy ma ochotę się wtopić w jego wnętrze. Fotel ten podbił i wciąż podbija serca wielu właścicieli na całym świecie. Podbił również serce samego Ingvara Kamprada, założyciela IKEA, który mianował go swoim ulubieńcem.
Seria regałów IVAR swój początek wzięła od pojedynczej, drewnianej półki, w której pewne piękno zauważył ponad pięćdziesiąt lat temu ówczesny pracownik IKEA – Lennart Ekmark. W ciągu ostatnich pięciu dekad mebel ten czterokrotnie zmieniał nazwy. Od bezimiennej półki po BOSSE, INGO, UFFE, aż wreszcie w 1984 roku otrzymał nazwę IVAR, która funkcjonuje po dziś dzień. Właściciele systemu przechowywania IVAR doceniają jego prostotę, materiał – surowe lite drewno oraz możliwość personalizacji i dostosowania go do własnych potrzeb, dzięki nowym kombinacjom czy wymiennym elementom. W 1992 i 1996 roku – IVAR był najlepiej sprzedającym się produktem IKEA.
Z pewnością najbardziej kultowy produkt IKEA i prawdopodobnie najlepiej sprzedająca się torba na świecie. Od ponad 30 lat niebiesko-żółta torba gości w wielu domach jako stały element wyposażenia gospodarstwa domowego i produkt o wielu zastosowaniach. Dla wielbicieli mody i DIY jest też nieskończonym źródłem inspiracji. Za 3 złote masz 70-litrowy wór, który przeniesie prawie wszystko, co chcesz i wytrzyma wiele ciężkich prób. A czy Ty masz swoją FRAKTĘ?
Projekt graficzny: Paweł Kozak
Foto: Julie Molliver / Unsplash
[https://unsplash.com/photos/BYTMWQfQU4Y]